وب2010

فروم: درآمدی بر مفاهیم بنیادین

Posted in وب 2 by mhmazidi on مارس 31, 2010

از نوشتن این دو پست مربوط به فرومها بسیار خوشحالم. تصور اولیه من بر این بود که احتمالا فحشهای بسیاری از جانب کاربران و طرفداران دوآتشه فرومها دریافت خواهم داشت و در سمت مقابل وبلاگ نویسان تایید ملایمی خواهند داشت. اما جریان اندکی متفاوت شد!

کاربران قدیمی فرومها واکنشهایی آرام و بسیار منطقی نشان داند و بعضی از دوستان وبلاگ نویس بسیار برآشفته شدند. تا اینجا جریان بدون اشکال است. اما چیزی در بین وجود دارد: احساس می کنم بعضی از مفاهیم بنیادین سهوا یا عمدا خلط شده اند. تصور شخصی من این است که در دو نوشته قبلی به  ساده ترین و ابتدایی ترین زبان ممکنه حرف زده ام. اما در بین نقدها گاه احساس می کردم از بین انهمه کلمات تنها تیتر مطلب خوانده شده و اصلا متن حتی لیاقت نیم نگاهی را هم نداشته است.

در بین نقدهای وبلاگی- لااقل ان چندتایی که من دیدم- همه یک عبارت را تکرار می کنند: در فرومها همه چیز دسته بندی شده است+ کنترل مدیریت فروم بر روی کاربران دقیق است+در هیچ جایی مثل فروم نمی توان جوابی تخصصی و سریع دریافت کرد.

خب! این همان چیزی است که من در نوشته دوم مفروض گرفتم: یعنی گفتم فرض کنیم در این سه مورد بالا هم حرف شما درست باشد . در سایر موارد چطور؟ بیایید اینطور شروع کنیم:

1- برای اشتراک تصویر ویدیو لینک متن فایل و… وبلاگها و شبکه های اجتماعی بهترند یا فرومها؟

2- برای مسایل تخصصی مثل سوال و جواب کدام بهترند؟( شما می گویید فرومها؟ خب باشد فعلا در این قسمت حرف شما را می پذیریم.بحث در این قسمت را بگذاریم برای آینده)

به عبارت ساده تر: فرض کنید-می گویم فرض کنید– که من هم با شما موافق هستم که در فرومها همه چیز دسته بندی شده است+ کنترل مدیریت فروم بر روی کاربران دقیق است+در هیچ جایی مثل فروم نمی توان جوابی تخصصی و سریع دریافت کرد.

حالا انقتادهای خود نسبت به دیدگاه مرا بشمارید به شرطی که موارد بالا را ذکر نکنید؟ اوهوم؟!!

نکته: در بین نقدها گاه احساس کردم مفاهیم اصلی و بنیادین خلط شده اند.مثلا تصور شده که ریل-تایم بودن = وب2. یا اینکه وب2 امری لحظه ای و زودگذر و آشفته است. یا اینکه کنترل در این فضا مفهومی ندارد یا … در مورد هرکدام از این مفاهیم در آینده نزدیک خواهم نوشت. تا ان زمان توصیه می کنم به یکی از بهترین کامنتهایی که در طی دوره جدید وبلاگ نویسی دریافت کرده ام توجه کنید. کامنتی که توصیه می کنم چندین باره و با دقت فراوان بر تک تک کلمات خوانده شود. نویسنده کامنت امیر مهرانی است. با تشکر فراوان از او:

من ترجیح می دم بجای اینکه بگم شبکه های اجتماعی یا بلاگها جایگزین فرومها شده اند بگم ابزارهای همکاری جایگزین فرومها می شوند. نمونه اش همین گوگل ویو که در قدم اول به شما اجازه می ده بر اساس موضوعی که مورد نظرت هست افراد را به بحث دعوت کنی. همچنین اصولن ابزارهای از این دست از طبقه بندی سنتی مثل Taxonomy پیروی نمی کنند و از مفهوم Folksonomy استفاده می کنند و به اطلاعات به شکل مفاهیم شناور نگاه می کنند که در هر نقطه و توسط هرکس می تواند ایجاد شود یا بکار گرفته شود.
از طرفی مفاهیم Crowd Sourcing یا Collective Intelligence در ابزارهای همکاری نمود بیشتری دارند. یعنی شما می تونید تصمیمهای گروهی بگیرید بجای اینکه فقط راجع به یک موضوع بحث کنید.
مبنای عملکرد ابزارهای همکاری Collaboration Tools بر اساس اشخاص است. یعنی بجای اینکه یک نفر یک سیستم را مدیریت کند یک پلتفرم در اختیار تعداد بینهایت آدم قرار می گیرد و هر کسی محدوده خود را مدیریت می کند. گودر، ویو، توییتر، فیس بوک و ابزارهای مشابه که کاربرد سازمانی دارند از این دسته هستند.
این تغییر نگرش از یک سیستم مرکزی به سمت قدرت بخشیدن به افراد از طریق در اختیار قرار دادن امکانات به آنها در واقع نقطه مهم تفاوت فروم و ابزارهای نسل وب 2 است.

نقدهایی براین مبحث: ( شما هم اگر نقدی نوشته اید اطلاع دهید تا اضافه کنم)

1- تریتون

2- بی نظیر

Advertisements

11 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. Hesam said, on مارس 31, 2010 at 10:18 ب.ظ.

  خب اول این که در وب 2 مدیرکل سایت یک شخص اشناست
  با اون می تونی در ارتباط باشی زبونش رو می فهمی
  در فروم حس هکاری و ارتباط خیلی بیشترِِِ کاربران بعضی موقع ها می تون مسئولیت هایی رو به عهده بگیرن
  تو فروم می شه مشروت کرد اما برعکس در توییتر و فرندفید این طور نیست ! بیشتر دارن به سمت تک روی می رن ، اما چون انسان به ارتباط علاقه دار باز اون جا رو تغییر میده اما در فروم ها هدف اصلی ارتباط هست اگر واقعا فروم ها بد هست که چرا وی بولتین دار سی ام اس ش رو 400$ می فروشه کلی هم طرف دار ِ یه سر به وب الفا و وی بی اسکین و پرشین فروم … بزنید !
  اصلا شما باید یک بار بیاید در یک فروم ازمایشی فعالیت کنید همین فروم ما ما خوش حال میشیم که یه مدتی در این رابطه با ما و ما با شما همکاری کنیم .
  البته ببنید ! فروم ها مثل وبلاگ ها خوب و بد داره همه وبلاگ ها نوشته های اختصاصی و کپی رایتی ندارن و بعضی ها هم دارن معمولا فروم ها ابتدا کپی رایت نداره اما بعدا کپی رایت رو رعایت میکنه یعنی این موضوع کلا بستگی به نوع مدیریت و کاربران داره ، تو فروم ها بیشتر باید منتظر فعالیت های اختصاصی باشین تا مطالب اختصاصی
  http://forum.persianplanet.ir/

 2. Hesam said, on مارس 31, 2010 at 10:22 ب.ظ.

  راستی همه جا فروم ها لازم هستن چون قابلیت حل مشکل رو دارن اما وب 2 ندراه …
  همین وردپرس ، یا حتی سایت های دیگه کم کم از یه چیز اپن سورس استفاده می کنن

 3. Amir Mehrani said, on آوریل 1, 2010 at 12:29 ق.ظ.

  خیلی ممنون بابت پرداختن به کامنت من. خوشحالم که مفید بوده.

 4. […] بلاگ آقای مزیدی با موضوع فرومها را به موزه بسپارید و کامنت من برای آن مطلب و نظرات دیگران باعث شد تا فکر کنم شاید بد نباشه حالا که […]

 5. Amir Mehrani said, on آوریل 1, 2010 at 2:27 ق.ظ.

  به نظرم بیشتر کسانی که در این مورد نظر داده اند وب 2 را بیشتر با عنوان مجموعه ای از ابزارها می شناسند نه یک مفهوم و همه بحثها از همینجا ناشی میشه. مطلبی نوشتم با عنوان بازنگری مفاهیم وب 2 که شاید کمک کنه.
  http://thecoach.ir/?p=766

 6. رضا.ب said, on آوریل 1, 2010 at 3:30 ق.ظ.

  نه، دکتر من با شما باز هم مخالفم. تو مطلب اولی که شتابزده* به این موضوع پرداختین هم کامنت گذاشتم که در ادامه اون کامنت باید بگم:
  اولا، شما اگر قبول کنین که هر «ابزار» برای کاری مشخص ساخته شده از آن به بعد من با شما کمتر مشکل خواهم داشت. نویسنده وبلاگ تریبون هم اشاره به این موضوع کرده البته. و درست هم گفته. هر ابزاری کارهای خاصی انجام میده و در کل هدفشون رسوندن به هدفیه که دنبال میکنن.
  دوما، فروم‌ها هم ابزارند که حالا شما اگر خیلی اسرار داری بگی فروم‌ها وب1 هستند ولی وبلاگ‌ها وب2 محسوب میشند هیچ مشکلی باهاش ندارم. چون «مفاهیم» در مقابل کاربردها و ابزارهای کاربردی در «نوعِ استفاده» هیچ تاثیری حاصل نمیکنن.
  سوما، اگر در تفکیک کاربرد ابزارها و منفعت‌طلبی در رسیدن به هدف خاص، برآمدیم نباید مفاهیم وب2 و شبکه‌های اجتماعی یا چیزهای دیگر را قاطی مسائل کنیم. چون اصلا این کار غلط و بی‌ارزش هست. و متاسفانه شما داری همین کارو میکنی.
  چهارما، مطلب خیلی خوبی که امیر مهربانی اشاره کردن کاملا درسته. ولی تا بیاییم دوباره با خودمون تفکیک کنیم حوزه‌های اهداف کاربران را در مورد فروم‌ها به این نتیجه‌ی شما نمیرسیم. آقای مهرانی اومدن حرف از «همکاری» زدن. حالا شما فرض کنین کاربری سوالی دارد، در شبکه‌های اجتماعی هم عضو هست ولی دوستان اندکی دارد که هر کدام محض تفریحِ صرف گه‌گداری به این شبکه‌ها سر میزنند. به‌نظر شما این موضوع که بسیار برای اغلب کاربران شایع است آیا فرصت «همکاری» میده؟ مسلما نه.
  پنجما، همکاری در بسیاری پروژه‌ها خیلی کلیدی و کاراست. شکی درش نیست. اما دوباره ما دچار خلط مرزی بین اهداف و خاصیت‌های یک ابزار شده‌ایم اگر بگوییم فروم این رو ندارد. معلوم است که ندارد. اگر داشت عیب بود. فروم کارش هدفش و خاصیتش چیز دیگیریست. برای کار دیگری آماده است.
  شتابزده*: چون، هم در مطلب دوم و هم در این مطلب با کامنتی که نقل کردین از اون حرف اولیه که بحث جایگزینی کامل مطرح شده عقب کشیدین.

  • mhmazidi said, on آوریل 1, 2010 at 9:34 ق.ظ.

   با شما موافق نیستم. در متن اول در نکته2 به وضوح نوشتم : «معتقد نیستم که فروم فرمتی مرده است و باید به زباله دان سپرده شود.کماکان فروم می تواند کمک حال خوبی باشد». دقت کنید که این نکات را همراه با پست نوشتم و بعدا بدان اضافه نشده است. به عبارتی در عین اینکه از همگان درخواست کردم سعی کنند از فضای فروم بیرون بیایند و بسیاری از رفتارهای خود را با شبکه های اجتماعی و سایتهای پرسش و پاسخ و وبلاگها تنظیم کنند اما تاکید کردم که فرومها برای کاربردهایی خاص هنوز هم مفیدند: « شاید رفتارهایی در وب باشد که هنوز نیازمند فروم است. اما معتقدم بسیاری از کارها را می توان درفضای وب 2 و با سرویسهایی به مراتب قدرتمندتر انجام داد.» پس برخلاف تصور صحبتی از جایگزینی کامل نیست.
   شاید تمام سوء برداشتها مربوط به عبارت «موزه» در عنوان پست باشد.هرچند برای شخص من موزه مکانی مرده را تداعی نمی کند. با این حال منتظر نظرات بقیه دوستان هم می مانیم.

 7. Amir Mehrani said, on آوریل 1, 2010 at 11:02 ب.ظ.

  در مورد نظر آقای رضا.ب به نظرم کماکان در مورد وب2 بیشتر دیدگاه ابزاری وجود داره تا دیدگاه مفهومی. بر مبنای مفاهیم وب 2 مسیری که سرویسهای آنلاین طی می کنند متفاوت خواهد بود. مفاهیم وب 2 می توانند در فرومها و یا هر ابزار دیگری استفاده بشوند. این الزاما به معنی جایگزینی نیست.
  با معرفی گوگل ویو خیلیها پیش بینی کردن که عمر ایمیل به سر اومده اما ما میبینیم که امکانات وب 2 به سرویسهای ایمیل اضافه شده. به نظرم بجای بحث ابزاری بهتره که بیشتر به مفاهیم پرداخته بشه.
  در مورد مطلب جایگزینی ایمیل قبلن مطلبی نوشتم که میتونین اینجا بخونین. http://thecoach.ir/?p=506

 8. حامد سعیدی فرد said, on آوریل 2, 2010 at 12:01 ب.ظ.

  من هم نوشته‌ای دو قسمتی درباره این مبحث نوشتم، امیدوارم بعد از مشخص شدن نتایح این بحث بتونم درباره جایگزین‌های فروم‌ها بنویسم.
  http://www.saeedifard.com/1389/01/forums-part-1/
  http://www.saeedifard.com/1389/01/forums-part-2/

 9. امیر حسین said, on آوریل 3, 2010 at 5:38 ب.ظ.

  شما دقیقا بر روی قسمتی زوم کردید که کاملا فرعی بود. ضمن اینکه بنده گفتم real time بودن یکی از خاصیت‌های فرندفید و به مشابه‌ آن دیگر سایت‌های وب دویی است.

  لطفا قبول کنید که در کنترل در وب۲ حرف آخر را می‌زند. در این سیستم سادگی حرف اول را زده و اولویت با سرعت انتشار محتوا زبان آژاکس و CSS که در طراحی سایت‌های امروزی بسیار کاربرد دارند در حقیقت بر روی سرعت سرمایه گذاری کرده‌اند.

  امیدوارم در این نوشته‌ی جدیدم حرفم را روشن‌تر زده باشم.

 10. omid said, on آوریل 6, 2010 at 3:57 ب.ظ.

  سلام.
  من زیاد با این جور مطالب آشنایی ندارم. ولی تنها چیزی که منتظرش هستم، یه فرومی با سهولت کار مثل google buzz یا friendfeed هست.. فرومی که با قالب همین فروم های معمولی ولی با پیاده سازی web2 (اگه این جمله از نظر فنی ایراد داره من شرمنده ام، فقط سعی میکنم منظورم رو برسونم) نمیدونم همچین چیزی رو اصلا میشه پیدا کرد یا نه. شاید هم همین الان یه همچین فرومی وجود داشته باشه..
  من توی مسائل تخصصی مربوط به کارم، توی چندین فروم تخصصی عضوم ولی کار کردن توی اون محیط های خشک و بی روح حسابی کسل کننده شده.
  امیدوارم باز هم در این رابطه از شما مطالبی رو ببینم. یا اگه با چنین فروم هایی آشنایی دارین لینکی از اونها بدین، نقدی، بررسی ای…
  شدیدا حس میکنم توی اینترنت همه چیز باید به سمت web2 حرکت کنه(و در خیلی از موارد هم این کار داره انجام میشه) ولی در عین حال نباید کاربرد های مفید رو با ایده های نوین ولی غیر مفید (در اون زمینه خاص) جایگزین کرد.
  نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه!
  به هر حال موفق باشین.

  پ.ن. اگه لینکی از همچین فروم هایی میشناسین، ممنون میشم اگه معرفی کنین..


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: