وب2010

فروم ها را به موزه بسپاریم!

Posted in وب 2 by mhmazidi on مارس 25, 2010

احتمالا این نوشته موجب رنجش بسیاری از دوستان خواهد شد پیشاپیش عذرخواهی می کنم.

ببینید! در چندین سال قبل که امکاناتی مثل وبلاگ وشبکه های اجتماعی نبودند مهمترین و جذابترین شیوه انتشار استفاده از فروم ها بوده است. اما در طی چند سال اخیر  وبلاگها و شبکه های اجتماعی و نمونه هایی مثل  توییتر فرندفید فیس بوک وردپرس و …  می توانند اکثر – می گویم اکثر و نه همه- امکاناتی که توسط فروم ها در اختیار شماست این سرویسهای جدید نیز مهیا می کنند. سوال این است: چرا هنوز بسیار از کهنه کارهای اینترنت از فرمت فروم برای فعالیتهای اینترنتی خود استفاده می کنند؟

تصور شخصی من از فرومها این است: یک فعالیت زیرزمینی فعالیتی که به سادگی در اختیار دیگران نیست فعالیتی که در محیطی نیمه تاریک و نمور صورت می گیرد. تمام حرف من این است:

دالانهای پرپیچ و خم زیر زمینی را رها کنید و به دنیای پرنور و روشن وبلاگها و شبکه های اجتماعی بیایید.

نکته1:  مدتها می خواستم این مطلب را بنویسم. اما تعلل می کردم.جرقه نوشتن ان را چندین پست بسیار خوب در فروم ایران پرود زد. تصاویری خوب و زیبا که در گوگل ریدر شیر شده بودو تصور من این است که بسیاری از این فعالیتها ناشناخته می مانند.

نکته2:  معتقد نیستم که فروم فرمتی مرده است و باید به زباله دان سپرده شود.کماکان فروم می تواند کمک حال خوبی باشد برای کاربردهایی محدود و خاص. شاید رفتارهایی در وب باشد که هنوز نیازمند فروم است. اما معتقد بسیاری از کارها را می توان درفضای وب 2 و با سرویسهایی به مراتب قدرتمندتر انجام داد.

نکته3: اگر تمایل دارید در کامنتها کاربردهای فروم ها را بگویید تا من برای تک تک انها معادلی در فضای وب2 ذکر کنم که حتی در بسیاری موارد قدرتمندتر هم هست.

نکته4:  بله! من معتقدم فروم مربوط به وب1 است . وبلاگ و شبکه های اجتماعی و ..وب2 هستند. وب 1 را فراموش کنید لطفا

Advertisements

14 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. علی said, on مارس 25, 2010 at 10:11 ب.ظ.

  سلام. خب یکی از دلایلی که من به شخصه از فروم استفاده میکنم اینه که فروم های تخصصی جای گرفتن جواب سوالهای تخخصی است. اونم به خاطر کاربران و مخاطبانش که برای یه هدف مشخص دور هم جمع شدن.
  البته این قضیه در مورد فروم های همه کاره یا شاید بگم «زرد» زیاد صادق نیست و برای عکس شیر کردن و نقل داستان و …، به قول شما همون وب 2 و مصادیقش مثل گودر و … پاسخگو هستند.
  من قبول دارم که کاربران حرفه ای و متخصص در شبکه های اجتماعی هم حضور دارند اما حضورشون در اونجا غالبا مُبَیــِّن ِ بُعد دیگه ای از شخصیتشون هست و زندگی شخصیشون امثالهم و کمتر رغبت به سوال و جواب تخصصی هست یا اصلا کمتر پیش میاد.

  در مورد وبلاگ هم سابقه ی وبلاگ بیشتر از این حرفا نیست که بخوایم جزء لوازم وب 2 به جسابش بیاریم؟

  موفق باشی 🙂

 2. رضا.ب said, on مارس 25, 2010 at 10:17 ب.ظ.

  خب من با این حرف مخالفم. دلیلشم دارم:
  اولا، فروم مدیریت میشه. هر گونه پستی ایجاد نمیشه و بی‌دلیل و بی‌نظم نیست. یعنی برای پیدا کردن سوالی «خاص» و «تخصصی» میدانید کجای فروم بروید و یا با چه لیست‌هایی از سوالات و گفتمان‌ها مواجه شویم.
  دوما، فروم اصولا محل گفتگو برای «حل» مشکلات عمومی، خاص و غیره است. و تقریبا اگر سوال به‌خوبی مطرح شود و جای درستش، جوابی خواهد داشت. و این توالی پاسخ‌هاست که بحث را به‌ چالش میکشه و یا به بحث اغنا میده.
  سوما، در شبکه‌های اجتماعی هدف کسی «پاسخ به سوالات» نیست، ولی اگر سوالی هم دید که کسی دارد، ممکن است اگر بلد باشه پاسخ بده. اما فروم، محل گفتمان و بحث و طرح سوال و بیان ایرادات و گرفتن جواب و راه حله. و شخصی که میخواد یاد بده، یا یاد بگیره، میدونه الان باید تو چه قسمتی بره و چه گفتما‌ن‌هایی رو به طور مرتب دنبال کنه. تا فقط دنبال اون هدفی که هست(خواه کمک‌دهنده یا کمک‌گیرنده)باشه.
  چهارما، در شبکه‌های اجتماعی به‌طور تخصصی مباحث دنبال نمیشند. و حضور اشخاص در آنجا‌ها اصولا با فروم متفاوته. یعنی فروم‌ها حالت specialist وار دارند ولی شبکه‌های اجتماعی حالت generalist وار دارن. در مورد وبلاگ هم، گفتمان به آن صورت شکل نمیگیرد.- تازه اگر وبلاگ رو به دمب وب2 ببندیم.-

  • behnam said, on مارس 25, 2010 at 11:32 ب.ظ.

   در مورد بحث مدیریت شدن مطالب؛ اتفاقاً به نظر من یکی از دلایل ضعف فروم ها همین مورد است. اگر اینترنت دنیای باز اطلاعات است که احتیاجی به مدیریت سلیقه ای مطالب نیست. واگر هدف از مدیریت فردی و یا به بیان دیگر جهت دهی به مطالب، مبارزه با هرز نگاری و … است، به نظر من فروم ضعف بزرگ خود را در اینجا نشان می دهد. از آن بابت که محیطی مستعد است برای محتوی بی محتوی وب، حجم زیادی از بار وب و یافته های موتور های جست و جو به فروم هایی اختصاص یافته است که بحث ها و سوال و جواب های عموماً بی نتیجه را دنبال می کنند. چه آنکه برای پرداختن به مطالب به قول دوستان تخصصی تر و سوال و جواب گونه می توان نتایج خیلی بهتر وجامع تری را از بازخورد سرمایه گذاری درست وقت و… بر روی وبلاگ ها، سرویس های وب2 و یا پروژه هایی مثل ویکی پدیا که همگی محتوی محور هستند انتظار داشت.

 3. امیر مهرانی said, on مارس 25, 2010 at 11:53 ب.ظ.

  من ترجیح می دم بجای اینکه بگم شبکه های اجتماعی یا بلاگها جایگزین فرومها شده اند بگم ابزارهای همکاری جایگزین فرومها می شوند. نمونه اش همین گوگل ویو که در قدم اول به شما اجازه می ده بر اساس موضوعی که مورد نظرت هست افراد را به بحث دعوت کنی. همچنین اصولن ابزارهای از این دست از طبقه بندی سنتی مثل Taxonomy پیروی نمی کنند و از مفهوم Folksonomy استفاده می کنند و به اطلاعات به شکل مفاهیم شناور نگاه می کنند که در هر نقطه و توسط هرکس می تواند ایجاد شود یا بکار گرفته شود.
  از طرفی مفاهیم Crowd Sourcing یا Collective Intelligence در ابزارهای همکاری نمود بیشتری دارند. یعنی شما می تونید تصمیمهای گروهی بگیرید بجای اینکه فقط راجع به یک موضوع بحث کنید.
  مبنای عملکرد ابزارهای همکاری Collaboration Tools بر اساس اشخاص است. یعنی بجای اینکه یک نفر یک سیستم را مدیریت کند یک پلتفرم در اختیار تعداد بینهایت آدم قرار می گیرد و هر کسی محدوده خود را مدیریت می کند. گودر، ویو، توییتر، فیس بوک و ابزارهای مشابه که کاربرد سازمانی دارند از این دسته هستند.
  این تغییر نگرش از یک سیستم مرکزی به سمت قدرت بخشیدن به افراد از طریق در اختیار قرار دادن امکانات به آنها در واقع نقطه مهم تفاوت فروم و ابزارهای نسل وب 2 است.

 4. هاتف said, on مارس 26, 2010 at 1:45 ق.ظ.

  به نظر من خيلي از فروم‌ها تكراري و با ساختاري قديمي هستن كه در حد و اندازه‌هاي همون وب1 بودن و جايي در دنياي امروزه اينترنت ندارن ! ولي بعضي از فروم‌ها هم تونستن با ساختاري مدرن‌تر و به روزتر و ظاهري مناسب، بانك اطلاعاتي در حيطه فعاليت‌هاي خودشون ايجاد كنن كه مي‌تونه شامل اطلاعات ِ بسيار مفيدي در همون حوزه باشه..
  براي نمونه من خودم با كمك ِ دو فروم تو در ماه‌هاي گذشته اطلاعاتي رو تونستم در همون موضوع جمع‌آوري كنم كه شايد هيچ جاي ديگه‌اي تو اينترنت (حتي مجموعه سايت‌هاي وب2!) به اين وسعت و دقت نتونسته بودم پيدا كنم !

  1. http://www.applyabroad.org/forum/
  بانك اطلاعاتي در زمينه پذيرش‌هاي تحصيلي كه با همكاري ِ كاربراي سايت و مديرانش روز به روز كامل‌تر و جامع‌تر ميشه. – نظم مطالب، ظاهر مناسب و جامعيت مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين انجمن هستن

  2. forum.p30world.com
  كه از معروف‌ترين انجمن‌ها و سايت‌هاي ايرانه و بانك اطلاعاتي بسيار خوبي در زمينه‌هاي مختلف توش ايجاد شده كه اگه به نظم و يكپارچگي مطالب اهميت بيشتري بده مي‌تونه موفق‌تر هم بشه – ساختار نسبتا قديمي و تكراريه اين انجمن بزرگترين مشكلشه.

 5. جوون ساده روستایی said, on مارس 26, 2010 at 12:23 ب.ظ.

  80% موافقم ولی علی هم نکته ی جالبی رو بیان کرده
  فروم های تخصصی خیلی مفید هستند که فکر کنم شوربختانه نوشته ها تنها برای اعضا مقدور است :دی
  منتظر ج.اب دکتر هستیم در خصوص نظرات بالا جالب بود
  🙂

 6. giyahkhar said, on مارس 26, 2010 at 1:28 ب.ظ.

  به نظر من حرف شما بیشتر برای کسانی صداق هست که تو ایران زندگی نمیکنن ، به این دلایل:

  1-اکثر سایتهای وب 2 داخل ایران مسدود هستن.

  2-هنوز ساختار این سایتها با زبان فارسی مشکل داره.

  3-جدایی بین دوستان دنیایی واقعی و دنیایی مجازی داخل شبکه های اجتمائی سخت هست(البته نه غیر ممکن) ولی فرومها بر عکس(این هم بر میگرده به شرایط همیشه امنیتی ایران) کلا توی شبکه های اجتمائی حفاظت از حریم شخصی سخت تر میشه.

 7. خدادادی said, on مارس 26, 2010 at 1:42 ب.ظ.

  من موافقم
  البته فروم‌هارو اگه چک کنیم همکاری جالبی بین نویسنده‌هاش هست که کمتر در بین نویسندگان یک وبلاگ دیده میشه! (تجربه شخصی منه شاید اشتباه باشه)

 8. Drago said, on مارس 26, 2010 at 8:02 ب.ظ.

  یه سوال در مورد یه موضوعی دارم که احتمال 99 درصد افرادی که باهاشون دوست هستم عمرا سر ازش در نمیارن،کجا مطرح کنم؟

 9. مهرداد said, on مارس 28, 2010 at 4:08 ب.ظ.

  تشکر برای مطلب ، دیدگاه های دوستان رو خوندم به نکته های قابل توجهی اشاره کرده بودند من هم به چند نکته اشاره می کنم :
  باور کنید هنوز خیلی ها موقع ثبت نام www میزنند اول میلشون یا جلو فیلد محل سکونت آدرس خونشون رو می نویسند
  هنوز خیلی از کاربران نمی تونند از فروم ها استفاده کنند چه برسه به درک مفاهیم وب 2.0 یا استفاده مفید از شبکه های اجتماعی .من از این نمونه ها هر روز و هر هفته می بینیم
  کسایی که نمی تونند نیازهاشونو توی اینترنت برطرف کنند زیادن
  —-
  فروم های زیادی دیدم که از شیر مرغ تا جون آدمیزاد توش هست
  از بحث های فرهنگی ، هنری تا اخبار هالیود و سیستم های مدیریت محتوا و عکس های بچه های کوچولو
  فروم تخصصی مثل persianadmins یا webhostingtalk.ir یا همین ittop.ir زیاد نیست
  یعنی فرومی که روی یک مبحث یا حوزه تمرکز کنه به اون اندازه نیست
  البته هستند اما کم رنگ . مثلا مجید آنلاین از نظر افراد متخخص که کار گرافیکی می کنند خیلی عالیه و بنظر من نباید توی بخش های دیگه می رفت
  یا توی پرشین نتورک خیلی خوب داره کار میشه

  همونطور که اشاره کردند در شبکه های اجتماعی افراد اهداف دیگه ای دارند
  مثلا در cloob.com این قضیه مشهوده.شما اگه به کلوب های تخخصی سر بزنید می بینید جز اسم و عناوین چیز دیگه نیست ولی برعکس اگه به کلوب های سرگرمی سر بزنید خیلی استقبال زیاده (این قضیه توی فیس بوک هم هست )

  من در dmoz ادیتور این بخش هستم
  http://www.dmoz.org/World/Persian/رایانه/اینترنت/در_پهنه‌ی_وب/تابلوهای_پیغام/
  تعدادی از فروم های تخصصی اینجا لیست شده

  عادلانه نیست که فروم ها رو به موزه بسپاریم

 10. […] فروم ها توسط mhmazidi در مارس 28, 2010 در یکی دومطلب گذشته بحث فروم ها را پیش کشیدم و گفتم که بیاییم باهم فرومها را با امکانات وب2 جایگزین […]

 11. هیچکس said, on مارس 28, 2010 at 11:14 ب.ظ.

  آقای مزیدی ، شما به دلیل علاقه زیادتان به وب2 دارید سعی می کنید همه رو به وب2 بکشید اما حقیقتا من دلیل روشنی برای حذف فروم ها و استفاده از شبکه های اجتماعی نمیبینم. بهتره تعصب بیهوده در مورد وب2 رو کنار بگذارید.
  اینکه چیزی قدیمی است دلیل بر ضعیف بودن نمی شود. فروم ها یک ساختار مشخص دارند و همه چیز دسته بندی شده و مشخص است. اگر بخواهید سوال بپرسید دقیقا با کسانی رو به رو هستید که جواب سوالتان را می توانند بدهند.
  شما کجا میخواهی شبکه اجتماعی چندهزار نفری تشکیل بدی؟ وقتی فروم ها چند صد هزار عضو دارند و هزاران متخصص حاضرند وقت بگذارند جواب شما را بدهند ، شبکه های اجتماعی وب2 چطور میخواهند این کمبود رو جبران کنن؟
  من واقعا نمیفهمم فروم چه چیزی کم داره که شما توی وب2 اون رو پیدا کردین؟

 12. وب۲ + فروم « وبتوکس said, on مارس 31, 2010 at 8:29 ق.ظ.

  […] متوجه‌ی جریان شوید این دو نوشته را بخوانید. از وبلاگ مزیدی۳ و […]

 13. بازنگری مفاهیم وب۲ said, on آوریل 4, 2010 at 6:48 ب.ظ.

  […] در بلاگ آقای مزیدی با موضوع فرومها را به موزه بسپارید و کامنت من برای آن مطلب و نظرات دیگران باعث شد تا فکر […]


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: