وب2010

تحليل آماری وبلاگستان

Posted in blogging, وبلاگ‌نویسی by mhmazidi on مه 12, 2008

مخاطب اين نوشته تمام وبلاگ‌نويسان فارسي زبان است.

يكي از مواردي كه در وبلاگستان جهاني- و بخصوص وبلاگهاي انگليسي زبان- به صورت منظم و با دقت پيگيري و انجام مي‌شود مطالعات آماری در وبلاگستان است. اجازه دهيد همين ابتدا ان جمله كليشه‌اي اما مهم را بگويم: آمار بيانگر كيفيت نيست. اما اين جمله مهم نبايد ما را از مطالعات آماري غافل كند.

متاسفانه مطالعات اماري در وبلاگستان فارسي چندان پيگري نمي‌شود.اگر اخبار را دنبال كرده باشيد مدتي است كه كمانگير عزيز مطالعات اماري خوبي را بر روی قسمتهاي مختلف وبلاگستان انجام داده است. يكي از اين موارد شمارش تعداد مشتركين فيد هر وبلاگ است تحت عنوان پروژه .feed counter

مباني كار او در اين پروژه اين است كه وبلاگهاي فارسي را ايندكس مي‌كند و اگر آنها فيد مطالبشان را با فيدبرنر ارائه داده باشند به ليست مربوطه اضافه مي‌كند.علت اين كه پروژه تنها به فيدبرنر محدود شده شايد اين باشد كه آمار ارائه شده كمتر جاي شبهه بگذارد و در اينده انتقادات كمتري را برانگيزد.فعلا تنها 297 وبلاگ ايندكس شده‌اند كه باز از بين انها تنها 181 وبلاگ بودند كه فيد قابل دسترس داشته‌اند.

اين ليست مطمئنا ليست كاملي نيست. بسياري از وبلاگها هستند كه بسيار معتبر و محبوب هستند اما بديل عدم استفاده از فيدبرنر در اين ليست قرار نگرفته‌اند.همچنين وبلاگهايي مثل همين وبلاگ، قرار گرفتنشان در اين ليست به دليل برتري انها در محتوي نيست بلكه با ورود وبلاگهاي مطرح به عرصه، طبعا جابجايي‌هاي زيادی را شاهد خواهند بود.

پس من از همه شما كه وبلاگ‌نويس هستيد خواهش مي‌كنم در اين مطالعه آماري پايه‌اي در مورد وبلاگستان فارسي زبان، به كمانگير عزيز كمك كنيد.كافي است در فيدبرنر يك اكانت براي خود ايجاد كنيد، خوانندگان وبلاگتان را تشويق كنيد تا مطالب خوب شما را از طريق فيد وبلاگ دنبال كنند. سپس آدرس فيد وبلاگتان را به كمانگير عزيز معرفي كنيد. arash@kamangir.net

نكته: اگر در اخرين ليستي كه كمانگير منتشر كرده دقت كنيد مي‌بينيد كه اكثر وبلاگهاي موجود در مورد آی‌تی هستند. در بين اين 181 وبلاگ نمونه‌هاي بسيار خوبي نيز وجود دارد اما غلبه وبلاگهاي آی‌تی دليلي بر برتري انها بر ساير وبلاگها نيست بلكه به آساني مي‌توان ان را به يك نكته بسيار مهم نسبت داد: هم وبلاگ‌نويسان اين دسته و هم خوانندهگان انها با پديده فيد و فيدخواني بيشتر آشنا هستند. پس اگر شما هم مي‌خواهيد در اين مطالعه اماری كمكي به كمانگير عزيز كنيد- و البته اين كمك به كل وبلاگستان فارسي است- هنوز هم ديرنشده.از خودتان شروع كنيد و خوانندگان وبلاگتان را با پديده فيد و فيدخواني آشنا كنيد.

 

خواهش: به روايت اسكريپتي كه بر روی فايرفاكس نصب كرده‌ام تعدادی از خوانندگان اين وبلاگ، مطالب وبلاگ را با فيد خود وردپرس دنبال مي‌كنند يعني با http://mhmazidi2.wordpress.com/feed/ . مي‌خواستم از اين دسته از دوستان خواهش كنم  در صورتي كه برايشان مقدور است فيد مربوطه را به آدرس فيدبرنر اين وبلاگ يعني http://feeds.feedburner.com/mazidi سوييچ كنند.

بقيه دوستان نيز در صورت تمايل، اكانتهاي فيدبرنر خود را سروساماني بدهند.

با تشكر از همه شما.

Advertisements

15 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. aMiN said, on مه 12, 2008 at 6:17 ب.ظ.

  عالی بود
  مرسی
  به امید روزی که همه ایرانی ها از فید استفاده کنند

 2. delzadeh said, on مه 12, 2008 at 7:12 ب.ظ.

  در روز جهانی فید از تلویزیون شنیدیم که فقط 5 در صد کاربران کامپیوتر از فید استفاده می‌کنند. برای من که استفاده نکردن از فید غیرممکن به نظر می‌رسد، این حرف کاملا تعجب‌آور بود از این جهت که این 95در صد چکار می‌کنند.
  ازهمه دوستانی که مرا فیداندند(!) تشکر می‌کنم.

 3. محمد said, on مه 12, 2008 at 7:27 ب.ظ.

  من، بیشتر از تعداد مشترکین فیدبرنر، مشترک فید وردپرس دارم، تقریبا 10 درصد بیشتر!

 4. فتحی said, on مه 13, 2008 at 4:36 ق.ظ.

  دلیل این که من از فید ارجینال وبلاگی مثل شما استفاده می کنم به این دلیل است که متاسفانه شما فیدتان را بدون دادن آلترناتیو با دلیشس مرج کردید. دلیشستون هم با محتوای وبلاگ اصلا هم خوانی ندارد. در نتیجه کسی که به محتوای آی تی علاقه دارد از فید وردپرس استفاده می کند تا بعضا از فید فیدبرنر با معرفی روزی 10 وبلاگ!

 5. رضا عظيمي said, on مه 13, 2008 at 5:39 ق.ظ.

  خوب اين چه فايده اي داره؟

 6. websaz said, on مه 13, 2008 at 1:55 ب.ظ.

  سلام دکتر . استفاده از لینک ها ی دلیشزت همراه با مطالب در فید رو میپسندم . دلیلش هم اینه که اولا جدیدا کمتر مینویسی و دوما دیدن انچه نظرت رو جلب کرده جالبه . و سوما خیلی از لینکات حقیقتا دیدنیه .
  موفق باشی

 7. کمانگیر said, on مه 13, 2008 at 4:41 ب.ظ.

  ممنونم دکتر جان.

 8. تـابـو said, on مه 14, 2008 at 4:23 ق.ظ.

  منم مثل رضا
  چه فايده اي داره ؟

 9. عرفان said, on مه 14, 2008 at 6:31 ق.ظ.

  این فید اگه نبود که کار ما زار بود . نمی تونستیم روزی 500 تا مطلب رو بخونیم

 10. آرش زاد said, on مه 14, 2008 at 9:29 ق.ظ.

  برایم جای تعجب هست…!
  با توجه به این موضوع که خیلی از وبلاگ نویس های وبلاگستان (بخصوص آی تی نویس ها)، سعی در معرفی فید و مزایای اون کردن، هنوز هم درصد بیشتر کاربران، در مورد اینکه فید چه چیزی هست سوال می کنن…!
  و یا اینکه میل به فید و فید خوانی رو ندارن که البته به نظرم این ناشی از عدم آشنایی درست اونها با این مسئله هست…
  به هر حال، هر چه که انجام شده، به نظر باز هم کم میرسه برای یک کاربر فارسی…!

 11. bizbloger said, on مه 14, 2008 at 2:47 ب.ظ.

  مزيدي جان! مدتهاست كه مي خواهم از فيد برنر استفتده كنم! ولي بدليل نا معلومي كه در حد سواد من نيست، فيد برنر فيد وبلاگ منو valid نمي دونه! چكار مي تونم بكنم!؟

 12. ابراهیم حیدری said, on مه 14, 2008 at 9:40 ب.ظ.

  سلام دکتر جان. منم مشکل دوستمون bizblogerرو دارم. فید برنر ما رو قابل نمی دونه و میگه فید شما validate نیست. یه راهنمایی بکن بلکه ما هم فیدبرنری شدیم و همراه شما… شادزی

 13. mhmazidi said, on مه 15, 2008 at 12:03 ب.ظ.

  @رضا-تابو: اين سوال كه چه فايده‌اي داره؟ دو معني دارد: 1- شما مطمئن هستيد كه هيچ فايده‌اي ندارد. در اين صورت من سعي مي‌كنم به اين نظر شما احترام بگذارم. 2- واقعا منظورتان اين است كه دلايل اهميت اين موشوع را نمي‌دانيد. در اين صورت پيشنهاد مي‌كنم در وبلاگستان يك سرچ كوچولو در مورد مزاياي استفاده از فيد و بخصوص فيدبرنر انجام دهيد.
  @بيزبلاگر – ابراهيم حيدري: من متاسفانه با اين مشكلي كه فرمودين مواجه نشدم. بنظرم بهتر است اين موشع را با كساني در ميان بگذاريد كه در اين زمينه بيتشر كار كده‌اند. من دو نفر را پيشنهاد مي‌كنم 1- كمانگير عزيز كه مدتي است تبديل به يك رفرنس خوب در مورد مشكلات فيدبرنر شده 2- بامدادي عزيز كه با فيدبرنر زياد سروكار داشته تاكنون BAMDADI.COM

 14. امین said, on مه 24, 2008 at 10:01 ق.ظ.

  تا جایی که من می دونم می شه با نصب یک پلاگین، فید وردپرس رو به فیدبرنر redirect کنی. البته نمی دونم توی وبلاگ های تحت wordpress.com هم این امکان وجود داره یا نه ولی یه بررسی بکن.

 15. مهدي مصطفايي said, on ژوئن 18, 2008 at 9:57 ق.ظ.

  آقای مزیدی عزیز، شما که می‌گوید وبلاگهای غیر آی تی از فید برنر کمتر استفاده می‌کنند، ضمن اینکه این درست است، اما خودمانیم جز وردپرس‌ها و بلاگ اسپاتی‌ها چندتا بلاگفایی، پرشین بلاگی، میهن بلاگی و … سراغ داریم که اصلا بدونن فید چیست؟

  80٪ وبلاگستان ما اصلا فید را نمی‌شناسند و با کاربردهای آن آشنا نیستند!

  آقای کمانگیر کار خوبی می‌کنند، اما این تحقیق بیشتر روی حلقه‌ اطراف خودشان و آی‌تی‌خوانها موثر است، الان شما نگاه کنید در همین دویست و خرده‌ای وبلاگ، شاید 80٪ خوانندگان مشترک باشند، این یعنی اینکه یک سری خواننده آگاه هست که از این مسائل اطلاع دارد و مداوم بین این فیدها در چرخش هستند اما بقیه چی؟

  من خودم خیلی دوست دارم فید برنر داشته باشم ولی هرچقدر که فیدم را می‌خواهم ثبت کنم، ارور میده و ثبتش نمی‌کنه، حالا حساب ما چیست وقتیکه وبلاگمان را ثبت نمی‌کند؟

  این دیگر وظیفه شما و دیگر دوستان است که به جای نوشتن مطالب و ترجمه‌های تکراری، اندکی مطالب آموزشی کاربردی بنویسید که این مشکلات برای ما پیدا نشود.

  والا من هر وقت میام تویه وبلاگ آی تی نویس‌ها، یا از فیس بوک مینویسند یا از اپل و … یکدومشون‌ هم کاربردی برای کاربر آماتور نیست، این میشود که خواننده گسست پیدا می‌کند و وبلاگهای آی تی نویسها هم محدود به حلقه‌ای خاص می‌شود و فقط برای این حلقه تاثیر گذار است.

  در حقیقت، بلاگرهای ما دارند کم کم از خواننده اصلی خودشان که همانا کاربر اینترنت فارسی است دور می‌شوند و به جای تولید محتوای کاربردی دارند برای حلقه یاران تولید محتوا می‌کنند و این مهمترین عامل شکاف ها می‌شود.

  ان شاء الله موفق باشید


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: