وب2010

تازه‌های وردپرس

Posted in وردپرس, wordpress by mhmazidi on فوریه 2, 2008

1- فعلا مهمترين و داغترين خبر را تيم وردپرس فارسي منتشر كرده است:

در پی روند فارسی سازی پوسته های سرویس وردپرس.کام هم اکنون خبر خوبی برای کاربران این سرویس داریم و اون هم اضافه شدن ۱۰ پوسته دیگر به پوسته های قابل استفاده برای فارسی زبانان.

هم اکنون کاربران این سرویس علاوه بر پوسته های قبلی می توانند از پوسته های زیر نیز استفاده کنند:
Cutline – Day Dream – Digg ۳ Column – Fadtastic – Garland – Green Marinee – Regulus – Sandbox۱.۰ – Solipsus – Whiteasmilk و به زودی : prologue

در سری پیش نیز ما هفت پوسته برای این سرویس آماده کرده بودیم با نام های زیر:
Almost Spring – Ambiru – Blix – Freshy – MistyLook – Ocean mist – Pool
کد نویسی های این پوسته ها بطور کامل از ابتدا نوشته شده و حالا این پوسته ها استاندارد تر، کم حجم تر و بهتر هستند.

بينهايت از تيم وردپرس فارسي ممنون هستيم براي محبت بزرگشان( و تشكر مخصوص از نويد عزيز). حالا ديگر كمتر كسي مي‌تواند بهانه داشته باشد براي كمبود تم‌هاي فارسي در وردپرس دات كام. هر وبلاگ‌نويسي مي‌تواند به حدود 20 تا از زيباترين پوسته‌هاي وردپرس بصورت كاملا فارسي دسترسي داشته باشد.

شما مي‌توانيد در كامنتهای همين پست سری بعدي تم‌هايي كه دوست داريد فارسي‌سازی شود را اعلام كنيد.توجه داشته باشيد كه اين تم‌ها از بين ليست 50-60 تايي تم‌هايي باشد كه در وردپرس دات كام فعال است و براي شروع 5 تم را معرفي كنيد.

2- تم پرولوگ كه براي ايجاد يك فعاليت شبه توييتری (البته به صورت وبلاگ گروهي) ارائه شده بود سريعا اپديت شد. اگر به فعاليتهاي گروهي علاقه داريد پيشنهاد مي‌كنم وردپرس دات كام به همراه پوسته پرولوگ را امتحان كنيد(همانگونه كه در بالا گفته شده به زودي پرولوگ نيز كاملا فارسي سازی مي‌شود).

3- نمي‌دانم اين مطلب را خوانده‌ايد يا نه؟ روزنامه دنياي اقتصاد بصورت پراكنده سعي دارد به مهاجرت وبلاگ‌نويسان از سرويسهاي داخلي به خارجي بپردازد. چيزی كه برايم جالب است اين است كه بالاخره كم‌كم دارند كلمه مهاجرت را مي‌پذيرند(چون بخاطر دارم كه در زمان شروع اين بحث، بعضي از دوستان منكر بروز چنين چيزی در آينده بودند). اما هنوز بر يك نكته اشتباه پافشاری مي‌كنند.مدير محترم يكي از سرويسهاي وبلاگي از همان ابتداي بحث مهاجرت به وردپرس، مرتب سعي داشتند تا اينجور وانمود كنند كه سرويسهاي خارجي(مشخصا بلاگر و وردپرس) تنها دو دسته را جذب مي‌كنند: عاشقان آي‌تي ؛ افراد سياسي: در يك كلام افراد مسئله‌دار و مشكل‌دار. با اين كه چندين بار در بحث‌ها به ايشان متذكر شدم/شديم كه چنين فكري برخطاست اما هنوز برآن پافشاری مي‌كنند.

اينكه هدف ايشان از چنين تاكيدي چيست بماند، اما اين تصوير اشتباه مي‌تواند سريعتر منجر به حذف فيزيكي اين سرويسها از گردونه رقابت شود. اما تجربه اين چندماه نشان داده است كه برخلاف نظر ايشان انواع و اقسام وبلاگها در وردپرس و بلاگر ايجاد شدند  همچنين بسياری از وبلاگهاي سياسي و معترض بر روی سرويس وبلاگي ايشان برپا شده و هنوز برجا هستند.بد نيست آماری در زمينه وبلاگهاي -بقول ايشان- مسئله‌دار در هر سرويس وبلاگي منتشر شود.

4- گروهي از عزيزان در داخل سرويسهاي وبلاگي وردپرس و بلاگر سعي دارند از زاويه‌اي متفاوت – اما در پايان با نتيجه‌ای مشابه با مورد بالا- به اين سرويسها نگاه كنند. دغدغه اين دوستان اين است كه وبلاگهاي بي‌كيفيت در همان سرويسهاي قديمي بمانند و به سرويسهاي وردپرس و بلاگر وارد نشوند.اگرچه ظاهر اين تحليل، دوست داشتني است اما اجازه دهيد با اين تحليل موافق نباشم.

من معتقد نيستم كه اول يك نفر وبلاگ‌نويس خوب شود و بعد وارد وردپرس-بلاگر شود.بلكه معتقدم هركسي مي‌تواند وارد وردپرس-بلاگر بشود و در حين حركت در اين فضا به ارتقا خود بپردازد.تجربه شخصي خودم و بسياری ديگر از عزيزان وبلاگ‌نويس -چه قديمي‌تر و چه جديدتر – همين بوده است.همه ما در شروع وبلاگ‌نويسي از روی وبلاگ‌نويسان محبوب  خود الگو گرفته‌ايم. گاه اين وبلاگ‌نويسان معروف و معتبر بودند گاه تنها يك دوست صميمي بود و گاه يك وبلاگ‌نويس ناشناس. در هر صورت هيچ‌كس نمي‌تواند ادعا كند كه سبك وبلاگ‌نويسي خود را از ابتدا پيدا كرده بدون هيچ الگويي.

من معتقدم بسياری از كساني كه شما عزيزان، اسم «وبلاگ‌نويسان بي‌كيفيت» به انها مي‌دهيد در واقع وبلاگ‌نويس بي‌كيفيتي نيستند.بلكه تصور آنها از وبلاگ‌نويس و همچين الگوهاي ذهني انها از وبلاگ‌نويسي الگوهايي ضعيف بوده است. مثلا كسي كه براي اولين‌بار با مفهوم وبلاگ از طريق يك وبلاگ كپي/پيستي آشنا مي‌شود ممكن است تا پايان عمر وبلاگ‌نويسي -يا حداقل تا سالهاي سال- با همين تصور وبلاگ بنويسد.

من معتقدم با دعوت اين گروه از وبلاگ‌نويسان به محيط‌هايي مثل وردپرس-بلاگر ؛ شايد در ابتدا اندكي آشفتگي ايجاد شود اما در بلندمدت و در حجم وسيع، كيفيت كلي وبلاگ‌نويسي مي‌تواند ارتقا پيدا كند.

5- با توجه به مطالب گفته شده در بند 3و 4 براي اين كه از يكطر
به آن مسئول عزيز نشان دهيم كه وردپرس-بلاگر مكاني براي وبلاگ‌نويسان ياغي و مسئله‌دار نيست و همچنين براي اين كه اين تصوير اشتباه را در ذهن خود و ديگران بشكنيم كه وردپرس-بلاگر مكاني نخبه‌پسند هم نيست، من توصيه اكيد مي‌كنم كه از تمام وبلاگ‌نويسان – در رشته‌هاي مختلف و با علايق گوناگون- دعوت كنيد و آنها را تشويق كنيد تا به استفاده از سرويسهاي وردپرس-بلاگر روی بياورند.

6- مشكل كوچكي كه ممكن است رخ بدهد در مورد وبلاگهايي است كه آرشيو بزرگي دارند.آنها مي‌تواند دو رويه در پيش بگيرند: الف- به وردپرس منتقل بشوند و بعد كم‌كم آرشيو خود را منتقل كنند.آرشيو شما در وبلاگ قبلي تا حدود 2 ماه در دسترس است. ب- مي‌توانيد بدون اينكه انتقال وبلاگ خود را اعلام كنيد ابتدا آرشيو خود را كم‌كم منتقل كنيد.هرگاه انتقال آرشيو كامل شد انتقال نهايي وبلاگ خود را اعلام رسمي كنيد.

ج- اين نكته را سربسته بگويم كه در آينده‌اي نزديك انتقال آرشيو تنها با يك كليك ممكن مي‌شود!منتظر باشيد.

7- اصلا ممكن است شما با تمام اين حرفها بازهم دوست داشته باشيد در همان سرويس وبلاگ‌نويسي وطني خود بمانيد. اين انتخاب شما كاملا محترم است.

اما اينجا من يك پيشنهاد كوچك برايتان دارم.تجربه ثابت كرده كه سرويسهاي وبلاگي وطني ممكن است هرچند وقت يكبار از دسترس خارج شوند يا هك شوند يا اينكه با دليل يا بي دليل آرشيو شما را پاك كنند-كامل يا قسمتي. حالا پيشنهاد چيست؟

اكنون وردپرس دات كام فضاي وبلاگي به اندازه 3 گيگابايت رايگان در اختيار هر كسي مي‌گذارد. پيشنهاد من اين است كه لااقل براي روز مبادا هم كه شده يك بك‌آپ(پشتيبان) از محتويان وبلاگ خود گرفته و در wordpress.com ذخيره كنيد. به وبلاگ‌نويسي خود در همان سرويس وطني ادامه دهيد و با اينحال خيالتان راحت باشد كه هيچ اتفاقي براي سرمايه معنوي شما  تا 100 سال آينده رخ نخواهد داد  🙂

8- شما هنوز اكانتي در وردپرس دات كام ايجاد نكرده‌ايد؟؟؟!!! بنظرتان دير نشده؟؟ همين الان اقدام كنيد قبل از اينكه دامين مورد علاقه‌تان توسط ديگران اشغال شود.

Advertisements

13 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. «محمد» said, on فوریه 2, 2008 at 12:48 ب.ظ.

  من از تم بلیکس استفاده می‌کنم و این تم هنوز هم کامنتدونی‌اش برای کسانی که IE دارند به هم ریخته است!
  می‌دونم که باید اینو تو وبلاگ آقای نوید می‌گفتم، اما اولین بار برای کسی کامنت گذاشتن از اعمال شدیدا سخت می‌باشد!

 2. From Tehran, with love! said, on فوریه 2, 2008 at 1:57 ب.ظ.

  تا اونجایی که عقل من قد میده امکان انتقال (import ) مطالب از بلاگر و LiveJournal و Movable Type or Typepad blog و در خود وردپرس از یک وبلاگ به وبلاگ دیگه همین الان هم وجود داره …گمونم بر اساس گوشه کنایه های شما ممکنه امکان انتقال مطالب سرویس های دیگه هم ایجاد بشه … ولی این شامل سرویس های ایرانی هم هست ؟

 3. یك دیوانه said, on فوریه 2, 2008 at 2:44 ب.ظ.

  جالب بود من وبلاگ نویسی جدی را مدیون وردپرس هستم چیزی كه در سرویس های وطنی بیشتر انسان را ترغیب میكند دلنوشته های گه گاه برا یتخلیه است تا جدی گرفتن مسئله جامعه وب

 4. P30Beta said, on فوریه 2, 2008 at 3:07 ب.ظ.

  تم ساده و زیبای light مد نظر منه که اگه فارسی سازیش با فونت تاهوما انجام بشه،خیلی عالیه

 5. ژوبین آی تی said, on فوریه 2, 2008 at 10:05 ب.ظ.

  ChaosTheory
  ChaosTheory
  ChaosTheory
  ChaosTheory
  ChaosTheory
  لیست 5 تایی من!

 6. mohsen said, on فوریه 3, 2008 at 7:04 ق.ظ.

  يادم هست زماني كه فضاي وردپرس 50 مگا بايت بود(و دريافت فضاي بيشتر با دادن پول ممكن بود) شما در يكي از پستهايي كه در ستايش وردپرس نوشته بوديد اشاره كرده بوديد كه 50 مگا بايت براي وب لاگ نويسي نه تنها كم نيست بلكه بسيار زياد تر از نياز يك وب لاگ نويس است
  و آمار داده بوديد كه خود شما با آن حجم فعاليت و تعداد زياد پست فقط بخش اندكي از فضا را استفاده كرده ايد
  اما حالا كه فضاي وردپرس به 3 گيگا بايت افزايش يافته يكي از نقاط قوت برجسته وردپرس را همين فضا مي دانيد!!
  من مخالف فضاي بيشتر نيستم اما چگونه است كه موردي در زماني كه نقطه ضعف بوده بسيار كم اهميت و همان مورد در زماني كه نقطه قوت است بسيار پر اهميت مي شود؟؟؟

  بدون شك نظر شما در مورد استفاده از ورد پرس و تشويق ديگران در استفاده از اين سرويس در جاي خود بسيار محترم است
  اما فكر نمي كنيد تعصب زياد شما باعث ناديده گرفتن بسياري از موارد شده است؟

  و در پايان يك توصيه دوستانه:
  روي هيچ سيستم كامپيوتري نمي توان قسم خورد حتي وردپرس محبوب شما
  قوي ترين سيستمها در مدت زمان عمر خود بدون شك با مشكلاتي روبه رو خواند شد
  بنابر اين تصور بدون مشكل ماندن وردپرس تا 100سال آينده چندان منطقي به نظر نمي آيد

 7. mhmazidi said, on فوریه 3, 2008 at 12:31 ب.ظ.

  @محسن: هيچ تغييري در ديدگاه من ايجاد نشده چون:
  1- هنوز هم معتقدم همان 50 مگابايت تا ساليان سال از سر من زياد است.در ان زمان هم نوشتم الان هم مي‌گويم اين نقص نيست.اگر الان بر 3 گيگابايت تاكيد مي‌كنم تنها بدين دليل است كه كساني كه آن زمان 50 مگابايت را نقص مي‌دانستند(كه تصور مي‌كنم شما يك از آن دوستان بوديد) اكنون ديگر نمي‌توانند 3 گيگابايت را نقص بدانند.
  2- از همان ابتدا گفتم كه تم-پوسته-قالب هيچ اولويت اورژانسي ندارد.اما هربار قالبهاي جديد را با خوشحالي فراوان تبليغ كردم.تنها بدين دليل كه عزيزاني بودند و هستند كه معتقدند يكي از نقص‌هاي وردپرس دات كام مشكل در زمينه پوسته‌هايش است. فكر مي‌كنم اكنون اين ايراد نيز كمتر به ميان كشيده شود.
  3- بنظر خودم تعصبی در مورد وردپرس دات كام ندارم. سرويس بسيار بسيار جذابي است و سعي مي‌كنم جذابيتهاي ان را به خوانندگان خود معرفي كنم. شما فرموديد «موجب ناديدگرفتن بسياری موارد» . خوشحال مي‌شوم چند مورد را ذكر كنيد.
  4- بنده روي وردپرس قسم نخوردم دوست عزيز. در ان عبارتي كه عدد 100 امده است اگر باري ديگر با دقت بخوانيد مي‌بينيد كه در پايان آن يك آيكون 🙂 آمده است. در نتيجه اين جمله بيانگر يك اصل علمي نيست كه بخواهم بر روی آن قسم بخورم؛ بلكه مي‌تواند يك جمله بامزه ارزيابي شود و نه يك جمله علمي و مستند.

 8. mohsen said, on فوریه 4, 2008 at 9:47 ق.ظ.

  1-لطفا يك بار ديگر پستهايي كه از زمان اضافه شدن فضا نوشته ايد را مرور كنيد
  از اولين پست درباره تركاندن وردپرس (يا عبارت مشابه دقيقا يادم نيست) تا اين آخرين پست
  ببينيد آيا از آن نوشته ها صحبت من برداشت مي شود يا نه (شايد هم برداشت من اشتباه بوده!)
  2و3- به عنوان نمونه : در پستي شما گفته بوديد «وب فارسي مديون!! كساني است كه قالبهاي وردپرس را به فارسي ترجمه مي كنند» (نقل به مضمون)
  و در پستهاي متعدد ديگر سرويسهاي وبلاگ وطني را فاقد ارزش دانستيد
  به نظر شما اين نمونه اي از تعصب نيست كه ميزبانان ميليونها صفحه فارسي بي ارزشند و ارزشمنترين كار براي وب فارسي ترجمه قالبهاي وردپرس است؟؟

  4-تاكيد من تنها روي عدد 100 نبود بلكه به طور كلي اعتماد بيش از حد شما به وردپرس منظور من بود

 9. mohsen said, on فوریه 4, 2008 at 9:50 ق.ظ.

  در ضمن من هيچ وقت 50 مگابايت فضا را نقص ورد پرس ندانستم
  چون من هم معتقدم اين مقدار فضا براي وبلاگ نويسي زياد هم هست

 10. علیرضا حسینی said, on فوریه 4, 2008 at 8:22 ب.ظ.

  با یک سِری از حرفاتون کاملاً موافقم. مثلا اینکه:
  «من معتقدم بسياری از كساني كه شما عزيزان، اسم “وبلاگ‌نويسان بي‌كيفيت” به انها مي‌دهيد در واقع وبلاگ‌نويس بي‌كيفيتي نيستند.بلكه تصور آنها از وبلاگ‌نويس و همچين الگوهاي ذهني انها از وبلاگ‌نويسي الگوهايي ضعيف بوده است…»
  اما معتقد نیستم «هرکس» به وردپرس بیاد. ۱- بسیاری از کسانی که ضعیف می‌نویسن، الگوی ضعیف دارند و حاضر هم نیستند رو به جلو حرکت کنن. فکر می‌کنن همونجایی که هستند آخرشه. من معتقدم اگر آن گروهی که بسیار بد می‌نویسن ناگهان به سرویس‌های وردپرس و بلاگر بیان، باز هم توی محیط میشه همون محیط قبلی، فقط امکانات تغییر کرده. فکر می‌کنم اگر هم قراره دعوتی کنیم (که من معمولاً از اونایی که بهتر می‌نویسن دعوت می‌کنم) باید این دعوت با ظرافت و سلیقه انجام بشه. ۲- درپی شلوغ شدن وردپرس، دیدید که چه مشکلاتی بوجود اومد؛ با گزارش‌های دروغ مبنی بر اینکه فلان وبلاگ سـ.ـکـ.ـسی می‌نویسد، اون را از پشت ویترین برداشتن!

  سوال۱- من می‌دونم که متن نوشته‌هامون حجم زیادی را روی Host ایجاد نمی‌کنه، اما یک سوال: اون ۳ گیگابایت، برای آپلود فایل‌ها هست یا فضای کل وبلاگ؟ حجم نوشته‌ها هم روش حساب میشه؟

  سوال۲- قبلاً ۱۳ تم فارسی شده بودند، که در فراخوان قبلی برای انتخاب ۵ تم دیگر، به اون ۱۳ تم اشاره کرده بودید. اما در این پست نوشته‌اید «هفت» تم قبلاً آماده شده بوده. من که متوجه نمی‌شم.

 11. mhmazidi said, on فوریه 4, 2008 at 8:40 ب.ظ.

  @عليرضا: حجم نوشته‌ها حساب نمي‌شود. فقط فايلها
  2- در مورد تفاوت در اعداد تم‌ها: بعضي از تم‌ها قبلا توسط ديگراني بجز تيم وردپرس فارسي فارسي‌سازي شده‌اند به همين دليل است كه اين تفاوت ديده مي‌شود.

 12. […] آن به طور کامل بسیار عاجزم پس شما را به خوندم این مطلب و این مطلب از دکتر مزیدی دعوت می کنم تا کمی تا وردپرس بیشتر آشنا […]

 13. پدرام said, on نوامبر 25, 2009 at 10:05 ب.ظ.

  white as milk
  تو نشون دادن آواتارها در کامنت‌ها مشکل داره
  آواتار طرف می‌افته رو اسمش
  حداقل تو مرورگر من که اینطوریه
  iceweasel
  که همون فایرفاکسه

  بعد نمی‌شه یکم عرض قسمت مطالبش رو زیادتر کرد؟
  بعضی عکس‌هایی که گذاشتم توش نصفه نشون داده می‌شه.
  استاندارد به هم می‌خوره؟!


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: