وب2010

سیگار و قليان: مكان عمومی، آزادی فردی

Posted in پزشكی, اجتماعی by mhmazidi on ژانویه 5, 2008

در مورد مضرات بينهايت زياد سيگار و همچنين قليان ( و در يك كلام تمام مصاديق دخانيات و انواع و اقسام دودها!) آنقدر گفته شده كه حتي خواجه حافظ شيرازی نيز همه آنها را از حفظ شده است! پس چرا وقتي با پديده‌هايي مثل سيگار و قليان برخورد مي‌شود، نسبت به آن واكنش نشان داده مي‌شود؟ (حتي در اروپا).

بعنوان يك پزشك به اكثر مضرات جسمي، روحي و اجتماعی دخانيات وقوف دارم. اما بنظرم بهتر است بجاي تكرار مضرات دخانيات موضوع ديگری را به بحث بگذاريم.

در برخورد با هر پديده‌اي كه باب ميل نيست و به نظرتان مذموم مي‌رسد(اينجا دخانيات) هميشه در قدم اول يك تفكيك بسيار بسيار مهم و بنيادي را انجام دهيد: آن پديده را از شخص عامل جدا كنيد. يعني در قدم اول شما بايد سيگار-قليان را از فرد سيگاری-قلياني متمايز كنيد.

در مرحله دوم: به اين نكته توجه كنيد كه قرار است سيگار-قليان از جوامع انساني حذف شوند؛ اما در اين مسير به هيچ وجه نبايد بي‌احترامي نسبت به انسانهايي شود كه مصرف‌كننده اين دو – و ساير موارد- هستند.

پس من نيز موافقم كه مصرف سيگار و قليان در امكان عمومي و بخصوص امكان عمومي سرپوشيده كاملا ممنوع شود و مصرف ان همراه با جريمه‌هاي نقدي باشد.

اما از طرف ديگر با حذف كامل سيگار-قليان به صورت برخورد فيزيكي-قانونی مخالفم. متاسفانه كساني كه چنين فكر مي‌كنند اغلب هيچ اعتباری برای اين موضوع قايل نيستند كه مسايلي كه به نحوي با افراد بشر ارتباط دارند بسيار بسيار پيچيده و چندلايه‌ و چند بعدی هستند. حتي يك فرد با كمترين بهره هوشي مي‌تواند چنين استدلال كند كه: x بد است ؛ پس x  را حذف كنيم.

ولی عبارت بالا وقتي مي‌خواهد بر روی فرد فرد انساني  پياده شود به همين سادگي نخواهد بود.اين موضوع هنگامي بغرنج مي‌گردد كه بخواهد در يك اجتماع پياده شود. تجربه برخوردهاي فيزيكي نشان داده كه يا منجر به بدتر شدن اوضاع مي‌شود( مثلا چندسال قبل با همين تصور نيروی انتظامی هرچه ترياك در سطح كشور بود را جمع‌آوری و معدوم كرد. در كمتر از چندماه به يكباره آمار استفاده از هرويين سربه فلك زد. آنگونه كه دوباره مجبور شدند تا سختگيري‌هاي خود در اين زمينه را اندكي تعديل كنند.) يا آن را تبديل به آتش زير خاكستر خواهد كرد: ممنوعيت شديد قليان و گاه شكاندن آنها و پلمب كردن چنين اماكني، تنها چندماه مي‌تواند مصرف ان را به ظاهر متوقف كند؛ اما پس از مدتي دوباره اين آتش از زير خاكستر شعله‌ور خواهد شد.

هدف از بيان اين مطالب ارائه راهكار نيست.مطمئنا اين نوشته هرگز به رويت مسئولين امر نخواهد رسيد. اما اميدوارم شما خواننده گرامي لااقل بدين نكته توجه كنيد كه در مسايلي كه به نحوي مرتبط با انسانهاست هرگز كوتاهترين راه، بهترين راه نيست.

اما بعضي از اقداماتي كه شايد بتواند در طولاني مدت به بهبود اين وضع كمك كند عبارتند از: فرهنگ‌سازی(كاری كه هميشه شده و بايد هميشه بشود؛ هرچند كه بظاهر تاثير چنداني نداشته باشد)؛ بالابردن هزينه مصرف دخانيات( آنهم نه به صورت يكباره كه منجر به واكنشهاي هيجاني از سوی اجتماع شود؛ بلكه افزايش آرام آرام و تدريجي و وضع مالياتهاي جديد)؛ فشار بيش از پيش به شركتهاي توليدكننده و توزيع‌كننده دخانيات و وضع ماليات‌هاي سنگين بر آنها تا ادامه فعاليت براي آنها از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نباشد(البته باز اينجا نيز بايد توجه داشت كه اين اقدامات منجر به رواچ پديده قاچاق نشود) و ….

در هر صورت: فراموش نبايد كرد كه هدف حذف دخانيات از عرصه عمومي است؛ اما در اين مسير نبايد به حريم خصوصي افراد تجاوز شود. فراموش نكنيم كه افراد سيگاری تنها مشتي جوانك نيستند؛ در بين آنها پزشك،مهندس، سياستمدار، ورزشكار و … نيز وجود دارد.همه آنها افراد غريبه نيستند:گاه ممكن است پدر،برادر، عمو، همكار، دوست و … نيز جزء همين دسته باشند. پس احترام آنها و بخصوص احترام به انتخاب و آزادی فردي آنها بسيار مهم است.

Advertisements

11 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. پارسا فاتحی said, on ژانویه 5, 2008 at 8:23 ق.ظ.

  نوشته خوبی بود.
  کاش مسئولین هم همین دیدگاه رو داشتن!

 2. آناهیتا said, on ژانویه 5, 2008 at 9:05 ق.ظ.

  درود
  من عاشق این مطالبم
  کلی هم نظر دارم ولی نمی دونم چه مرضی گرفتم که همش مربوط به 30یا سی؟ …
  وبلاگ دکتر هم پاکه پاکه
  🙂
  امیدوارم اول این مطالب ادامه داشته باشه
  بعد هم دوباره گیر …تر کردن ندن!!

 3. «محمد» said, on ژانویه 5, 2008 at 10:12 ق.ظ.

  سر کلاس یه درس مدیریتی بحث کشید به مسائل زیست محیطی و یکی از بچه‌ةا سیگار را مثال زد، یکدفعه این استاد پیرمرد ما داغ کرد و شروع کرد به داد و فریاد که «اینا زورشون به هی‌چی نمی‌رسه، هی می‌گن سیگار بده، سیگار بده!»
  البته ناگفته نماند که سیگار بده!

 4. چشم غمگین said, on ژانویه 5, 2008 at 2:11 ب.ظ.

  سیگار از پوشش که مهم تر نیست! چطوره به سیگار می رسه نباید تجاوز کرد، ولی به کسی که با همسرش میره بیرون به لباسش گیر بدن!!!
  اون تجاوز نیست! اصلا همه چی رو باید گیر بدن چه سیگار چه قلیون چه لباس

  !

 5. Arya said, on ژانویه 5, 2008 at 10:18 ب.ظ.

  سلام دكتر،
  مي تونم يه ايميل براتون بفرستم؟ كلي مطلب هست كه مي خوام باهاتون درميون بزارم.

 6. aria said, on ژانویه 5, 2008 at 10:40 ب.ظ.

  من سیگاری نیستم، اما ازین اصطلاح (مشتی جوانک) خیلی بدم اومد. در شأن نوشته‌های شما نبود همچین اصطلاحی.

 7. فرا كاو said, on ژانویه 6, 2008 at 6:38 ق.ظ.

  درود بر دكتر مزيدي

  فكر مي كنم دكتر مزيدي در برابر اين پست وبلاگم كم آورده باشد .

  http://farakav.wordpress.com/2008/01/04/mhmazidi-and-iad/

  چون هر آن چه گفته شده مثل اين كه واقعي بود. دي

 8. میلاد said, on ژانویه 6, 2008 at 11:30 ق.ظ.

  واقعا تمامی مطالب این پست به درستی بیان شده , متاسفانه من تو دانشگاه وقتی می بینم بعضی دانشجوها که رتبه های کنکورشون هم 1 رقمی و 2 رقمی و از دانش آموزان ممتاز بودند سیگار میکشن خیلی متاسف میشم ای کاش سیگار به وجود نمی آمد .

 9. afshinm said, on ژانویه 6, 2008 at 5:19 ب.ظ.

  دکتر جان موافقم . بعضی از مناطق ایران شاید چنان به چشم نیاد این برخورد ها ولی بعضی مناطق قشنگ میشه تاثیر بدش رو دید.شاید این برای یکی که تو شهرش زیاد قلیان و اینها نیست زیاد مهم نباشه.
  اگه قرار باشه این همه بیکار قلیون نکشن فردا پس فردا تریاک میکشن./
  راستی مشتی جوانک هم احترام سرش میشه و آزادی فردی برای این جوونک هم بد نیست اگه تو گلوش گیر نکنه!!!

 10. mhmazidi said, on ژانویه 6, 2008 at 6:17 ب.ظ.

  @aria – afshinm : عزيزان اميدوارم بنده را بخاطر آن لفظ ناشايست ببخشيد. اما آن لفظ را از ديدگاه خودم بكار نبردم بلكه در هنگام نوشتن آن خود را جايگاه كساني گذاشتم كه به جوانان سيگار بدست چنين لقبي مي‌دهند.
  هرچند بايد تاكيد بسيار بسيار زيادي كنم كه به مصرف سيگار در زير 18 سال بشدت بشدت مخالفم. بنظرم كسي كه به يك نوجوان (زير 18 سال) سيگار مي‌فروشد دقيقا مثل اين است – و حتي بسيار بدتر و شديدتر- كه با يك زير 18 سال ثكث داشته باشد.
  مصرف سيگار در زير 18 سال تاثيرات تخريبي وحشتناكي در سلامت نوجوانان دارد. كسي كه سيگار به آنها مي‌فروشد يك «جنايت بشری» انجام مي‌دهد و لايق شديدترين مجازاتهای مققر شده مي‌باشد.
  افشين جان: من با آزادی فردي- در اينجا: دخانيات براي زير 18 سال- بشدت بشدت مخالفم.

 11. afshinm said, on ژانویه 7, 2008 at 1:04 ب.ظ.

  منظورتون رو متوجه شدم/من هم مخالفم/ممنون که جواب دادید.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: