وب2010

چرا تا ابد دات كام نمی‌شوم؟

Posted in blogging, وردپرس, wordpress by mhmazidi on ژانویه 1, 2008

از ابتدای وبلاگ‌نويسی تاكنون دوستان زيادی لطف داشتند و پيشنهاد داده‌اند كه دات كام شوم و هاست و دامين مستقل دست وپا كنم. اما من هربار با تاكيد فراوان به عزيزان اعلام كردم كه تمايل دارم تا پايان وبلاگ‌نويسی در همينجا بمانم. اما چرا؟

اگر مدتي خواننده نوشته‌های اين وبلاگ باشيد، احتمالا متوجه شده‌ايد كه نويسنده آن چقدر به مباحث مربوط به «شبكه های اجتماعی» و «social» – «network» – «sharing» و … اهميت مي‌دهد.برای من حس قرار داشتن در يك گروه ؛ يك شبكه ؛ يك اجتماع، از هرچيز ديگری مهمتر است. به همين دليل است كه در هر سايتي وارد مي‌شوم سعي مي‌كنم از همان ابتدا وارد يك جمع يا گروهي بشوم.

در وبلاگ‌نويسي نيز مهمترين چيز برايم قرار داشتن در بطن يك اجتماع است. مهم نيست تعداد مخاطب يكي دوتا باشد يا چندهزار. مهم ان است كه با اين مخاطبان ارتباط دوطرفه و تعامل داشته باشم. يك دسته بسيار مهم از مخاطبان هر وبلاگی، ساير وبلاگ‌نويسان هستند.

برايم مهم است كه با اين دسته از مخاطبان نيز تعامل پويا داشته باشم.هر روز بتوانم با آنها ارتباط برقرار كنم و از بطن اين روابط، مهارتهای گروهی و اجتماعی وبلاگي‌ام ارتقا پيدا كند.

 wordpress.com ممكن است محدوديتهایی داشته باشد مثلا اجازه دستكاری در قالبها را نمي‌دهد. اما وردپرس دات كام دقيقا جواهر گرانبهایی دارد كه حاضرم برای داشتن اين جواهر از تمام نواقص آن چشم‌پوشي كنم: امكانات بسيار خوب social در ساختار آن. يعني از روزی كه وبلاگم را در وردپرس دات كام شروع كردم هر روز احساس كردم كه در درون يك اجتماع وبلاگی در حال زندگی هستم. اين احساس را در ساير جاها نمي‌يابم- يا كمتر احساس مي‌كنم. دات كام شدن دقيقا همين قسمت از مزايای وردپرس دات كام را از من مي‌گيرد، چيزی كه بسيار برايم ناخوش‌آيند است.

اما چه چيزهايي در وردپرس دات كام است كه چنين حس مطبوعی را در من ايجاد كرده؟

الف- صفحه اصلي داشبورد: در اين صفحه چندين گزينه مهم وجود دارد:

1- برترين وبلاگهای روز: در اين قسمت 5 وبلاگ برتر در همان زبان(اينجا فارسي) نمايش داده مي‌شود. شايد باورتان نشود روزهايي بوده كه من از هيچ نقطه‌اي از وب بازديدكننده نداشته‌ام اما تقريبا بلااستثناء هر روز، چندين بازديدكننده از داشبورد وردپرس داشته‌ام.يعني اين كه با قرار گرفتن اسم وبلاگم در بين برترين وبلاگها، بصورت پيوسته يك تعداد وبلاگ‌نويس از وبلاگم بازديد داشته‌اند. با خروج از وردپرس دات كام اين بازديدكننده ثابت و خواننده دايمي و وفادار را از دست مي‌دهم. همچنين من هربار كه به داشبورد وبلاگم مراجعه مي‌كنم با اين وبلاگهاي برتر مواجه مي‌شوم.شوق قرار گرفتن در اين ليست مي‌تواند انگيزه‌اي براي فعاليت بيشتر براي هر وبلاگ‌نويسي باشد.

2- وبلاگهاي با رشد سريع:  وردپرس تنها به 5 وبلاگ بالاتر از همه توجه ندارد. در اين قسمت 5 وبلاگ را ليست مي‌كند كه بيش از بقيه رشد داشته‌اند. نكته جالب اين است كه اكثر وبلاگهای اين دسته، مواردی هستند كه تنها چند روز از فعاليت آنها گذشته. منطقي هم هست: وبلاگی كه تا چند روز قبل وجود نداشت، در طی اين چند روز 3-4-5 پست نوشته و نسبت به روز اول بيشترين رشد را داشته! در نتيجه اين قسمت از وبلاگها نيز سريع رويت مي‌شوند. مهم اين است كه اين دسته نيز در داشبورد تمام وبلاگهاي فارسي وردپرس دات كام نمايش داده مي‌شود.

3- برترين پستهاي روز: ممكن است وبلاگی نه در آن بالای ليست باشد و نه در ته ليست، بلكه بينابين باشد. اين دسته از وبلاگها -كه طبعا بيشترين تعداد را هم تشكيل مي‌دهند- در اين قسمت مي‌توانند خودنمايي كنند. در نتيجه اگر شما روزی يك مطلب جذاب بنويسيد كه مورد علاقه بازديدكننده‌ها قرار گيرد، همان مطلب در اين قسمت ايندكس مي‌شود. در نتيجه همان مطلب شما در داشبورد تمام وبلاگهاي وردپرس دات كام فارسي نمايش داده مي‌شود.

ب- سيستم كامنتها: كامنتها در وردپرس دات كام براي خود دنيايي دارند. شايد بزرگترين جذابيت وردپرس دات كام استفاده وسيع آن از آواتار باشد.خريد شركت گراواتار – كه بر روی آواتار كار مي‌كند- و ادغام آن در محصولات وردپرس- اول از همه در wordpress.com – حركتي است برای جذابتر كردن كامنتها. اين شايد يكي از دلايلي باشد كه در وبلاگهاي وردپرس دات كام حجم كامنت گذاشتن مخاطبين وبلاگ بيشتر از ساير سرويسها است. وردپرس دات كام توسط يك آواتر ساده، كامنتها را نيز تبديل به مكاني جذابتر كرده است. بگذريم از اين كه آواتر هر روز در حال اضافه شدن به تك‌تك قسمتهاي ديگر اين سرويس است.

ج- [ اجازه دهيد ساير دلايل را در فرصتهاي آينده -اگر دوست داشتيد- در همين محل وارد كنم]

 

از مجموع موارد بالا و ساير مواردی كه احتمالا شما بهتر از من در جريان آن هستيد، كه مي‌توان تقريبا اكثر آنها را در يك كلمه خلاصه كرد: امكانات social  در سرويس wordpress.com ؛ شخصا ترجيح مي‌دهم تا پايان در وردپرس دات كام بمانم. اگر روزی هم بخواهم دات كام شوم ( مثلا mhmazidi.com ) بازهم ترجيح مي‌دهم آن را بر روی wordpress.com سوييچ كنم. اينجا نيز يك دليل ساده وجود دارد: شما با اينكار بصورت پيش فرض- و بدون هيچ زحمت اضافه‌اي- به داشبورد تمام وبلاگهای فارسي موجود بر روی وردپرس دات كام دسترسي داريد.لطفا اين قسمت از ماجرا را دقيق شويد و بارها و بارها در ذهن خود م
ور كنيد:

وبلاگ شما بدون هيچ تبليغ اضافه‌اي؛ بدون اين كه نياز باشد در مورد نوشته‌هاي خود زحمت تبليغ ان را بكشيد،به داشبورد تمام وبلاگهاي فارسي وردپرس دات كام وارد مي‌شود. اگر فرض كنيم كه الان تعداد اين وبلاگها حدود 4000-5000 وبلاگ باشد پس شما بصورت پيش فرض و بالقوه 5000 خواننده داريد!! هر روز كه بر تعداد اين وبلاگها افزوده شود تعداد خوانندگان پيش فرض شما بيشتر مي‌شود. فراموش نكنيد كه اينها خواننده معمولي نيستند! اينها همگي مثل خود شما وبلاگ‌نويس هستند. بهترين وبلاگها نيز براي بدست آوردن مثلا 5000 مخاطب، چقدر و چه مدت بايد زحمت بكشند؟؟

پس:

توصيه من بسيار ساده است: به قرار گرفتن در يك اجتماع بيش از دات كام شدن اهميت دهيد. هدف از وبلاگ‌نويسي چيست؟ مي‌تواند بسيار متعدد باشد. اما يكي از بهترين و مهمترين آنها ايجاد ارتباط متقابل با سايرين است. وردپرس دات كام اين محيط را براي شما ايجاد مي‌كند.

به قرار گرفتن wordpress.com در انتهاي ادرس وبلاگ خود نه تنها حساس نباشيد، بلكه به آن افتخار هم بكنيد. با اينحال اگر تاكيد فراوان داريد كه حتما دامين شخصي داشته باشيد، مشكلي نيست. توصيه فراوان مي‌كنم آن را بر روی وردپرس دات كام سوييچ كنيد. اينكار اگرچه سالانه 15 دلار برايتان خرج دارد، اما بنظرم بدست آوردن اينهمه خواننده در طی همان چند روز نخست فعاليت بيش از 15000 تومان بيارزد؛ بخصوص براي كسي كه براي دات كام بودن حاضر به هزينه هم باشد!

پايان: تا وقتي امكانات social در وردپرس دات كام قوي است، در اينجا مي‌مانم.با افتخار wordpress.com را در انتهاي آدرس وبلاگم نگه مي‌دارم. روزی هم كه بخواهم دامين شخصي داشته باشم(چنين روزی را نمي‌بينم) باز هم آن را بر روی wordpress.com سوييچ خواهم كرد؛ چون امكانات اجتماعی بيش از هر چيزی برايم حياتي است.

Advertisements

15 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. حمید said, on ژانویه 1, 2008 at 11:29 ب.ظ.

  سلام آقای مزیدی،
  چند ماهی هست که مشتاقانه فید وبلاگتان را دنبال می کنم و لذت می برم. با بخش بزرگی از فرمایشتان کاملا موافقم و طبیعتا زمانی که صاحب وبلاگی این چنین با کیفیت که در فضای پرخطر وبلاگستان فارسی آشکارا جزء بهترین ها است چنین توصیه ای می کند باید بلادرنگ آن را پذیرفت.
  اما دکتر جان ظاهرا محتوای بلاگتان را فراموش کرده اید. شاید داشبورد ورد پرس برایتان تعداد زیادی ارجاع داشته، اما آن مراجعان طبیعتا بعد از دیدن محتوایی ضعیف الان در جاهای دیگری به سر می بردند و نه همچنان در «وب 2». جنابعالی و بسیاری از اساتید دیگر، کوتاه و پرمغز نوشتن را فرا گرفته اید و به شخصه معتقدم دات کام که سهل است حتی اگر دات نت هم شوید موفق خواهید بود.
  به هر حال داشبود بسیار فراگیرتری از داشبورد ورد پرس موجود است به نام «اینترنت».
  اعجازی است این اشتراک منابع. وقتی به آن فکر می کنم در حد ترکیدن هیجان زده می شوم.
  موفق باشید.

 2. mhmazidi said, on ژانویه 1, 2008 at 11:51 ب.ظ.

  @حميد جان: اول بينهايت تشكر از محبت شما.
  اما اجازه دهيد يك مطلب را يادآوری كنم -كه احتمالا ممكن است براي ساير عزيزان هم سوء تفاهم ايجاد كرده باشد : درست است كه اينجا مطلب از زبان شخص اول نوشته شده است. اما منظور من، باين وضعيت شخص خودم نبوده است.به گفته شما ممكن است اكنون كه من خواننده ثابت پيدا كرده‌ام به هركجا بروم همين تعداد يا بالاتر يا پايينتر داشته باشم؛ اما اين مطلب براي تمام وبلاگ‌نويسان- چه معروف و چه گمنام- نوشته شده است.
  پس فرمايش شما مي‌تواند براي شخص من تا حدودي درست باشد؛ در صورتي كه نوشته اين حقير براي عموم وبلاگ‌نويسان- و صد البته براي بنده بعنوان جزء كوچكي از اين جمع- مصداق خواهد داشت.

 3. cloudyyears said, on ژانویه 2, 2008 at 6:41 ق.ظ.

  خب می‌شه فقط از یه دامین استفاده کرد که به این نشانی شما پارک بشه.

 4. mr fausty said, on ژانویه 2, 2008 at 7:14 ق.ظ.

  مزیدی جان حقا که وبلاگ ( تاکید : وبلاگ ) نویسی !
  به من هاست و دومین بدن و ازم خواهشم کنن با این دات وردپرس عوض نمیکنم که بس گرانبها ساب دومینیست که میدهد سرویس ، چه خوشمزه سرویسی 😀

 5. macromediax said, on ژانویه 2, 2008 at 7:16 ق.ظ.

  استفاده از دامین جداگانه جهت وبلاگ نویسی بخصوص برای فارسی زبانان یعنی مرگ وبلاگ.
  با دات کام شدن کاملا مخالفم.
  تجربه کوچک وبلاگ نویسی از سال 81 تا حالا و راه اندازی چندین سایت و وبلاگ دات کامی و دات کام کردن بعضی وبلاگ های رایگانم بهم ثابت کرد که دات کام شدن باعث نوعی جدایی بین وبلاگ من و هم محله ای هام میشه . ( هم محله ای در وبلاگستان یعنی سایر دوستانم روی سرویس وبلاگ من) . چون اصولا وبلاگ ها در ایران اکثرا با وبلاگ های هم سرویس خود گرم میگیرند . مثلا بلاگفایی ها با بلاگفایی ها ، وردپرسی ها با وردپرسی ها و پرشین بلاگی ها هم با هم سرویس های خودشون .
  بغیر از این دلیل ، دلیل دومی هم هست . اونم اینکه دات کام شدن دست و پای آدم رو میبنده و ایجاد قید و بند های رسمی شدن سایت باعث میشه که کم کم وجهه اجتماعی وبلاگ کم رنگ شده و بیشتر به سمت اقتصادی ، رسمی شدن بره .

  از اینکه دات کام نمیشی خوشحالم 😀

 6. alireza said, on ژانویه 2, 2008 at 11:43 ق.ظ.

  حرف کاملا درست و منطقی فرمودید ، منظور دوستان هم این بوده که دامنه شخصی بخرید و سوییچ کنید روی ورد پرستون 😀

 7. حسن اجرایی said, on ژانویه 2, 2008 at 12:47 ب.ظ.

  تایید می کنیم!

 8. رضا عظیمی said, on ژانویه 2, 2008 at 3:08 ب.ظ.

  به طور فجیعی بات موافقم

 9. «محمد» said, on ژانویه 2, 2008 at 7:43 ب.ظ.

  واقعا کامنتهای اینجا عالمی داره، اگر اون اوایل که عادت به فروکردن انگشت در چشم وبلاگ نویسا و کامنتگذاران داشتم، تو وردپرس بودم چی‌ می‌شد؟!!!

 10. علیرضا حسینی said, on ژانویه 3, 2008 at 1:54 ق.ظ.

  البته من با تهیه Host مخالفم اما با تهیه Domain نه. البته درسته که مهم مطالبی هست که منتشر میشه، اما اگر حداقل یک Domain شیک تهیه کنید و روی وبلاگ‌تون (در همین wordpress.com) بذارید، از نظر ظاهری و تلفظ هم اسم وبلاگ‌تون بهتر میشه. مثل کاری که آقای منیری کردن. با این کار هم در دل این شبکه‌ی کم‌نظیر اجتماعی هستید، و هم در ظاهر .com شده‌اید 🙂

 11. Bamdadi said, on ژانویه 3, 2008 at 4:41 ق.ظ.

  سلام سلام

  دکتر جان همونطوری که دوستان هم اشاره کردن، با گرفتن دومین داخل سرویس خود وردپرس شما از محیط social وردپرس خارج نمی‌شوید. در واقع انگار هیچ‌چیز عوض نشده باشد، جز نشانی وبلاگ و این در حالیست که نشانی قبلی هم کار می‌کند.

 12. رضا عظیمی said, on ژانویه 3, 2008 at 3:58 ب.ظ.

  دوباره سلام
  می دونی چه جوری میشه تو وردپرس تو صفحات غیاز ر صفحه اصلی بیشتر از یه دونه پست گذاشت؟ اصلا همچین چیزی امکان پذیره؟ من که می خوام یه سری مطالب سلسله وارم رو تو یه صفحه دیگه بذارم باید چیکار کنم ؟

 13. Hossain Heidari said, on ژانویه 11, 2008 at 3:59 ق.ظ.

  سلام! شما وقتی دات کام می شی می تونی ورد پرس رو با هر تغییرات در قالبی که خواستی درست کنی!!!!!

 14. سهيل said, on ژانویه 26, 2008 at 4:21 ب.ظ.

  اين تعصب بيچاره كرد ملت ما را
  اين تعصب بيچاره كرد اسلام عزيز را
  اين تعصب …
  تا كي بخوريم چوب اين تعصبات را
  اين يعني تعصب:
  «روزی هم كه بخواهم دامين شخصي داشته باشم(چنين روزی را نمي‌بينم) باز هم آن را بر روی wordpress.com سوييچ خواهم كرد»
  دكتر عزيز
  وردپرس اگه طلا هم بده هر سطري بابت نوشتن
  چون متعصبانه باهاش برخورد مي كنيد
  من كه حاضر نيستم صرف اين طرفداري متعصبانه شما طرفش بيام.
  بجاي اينكه ترويج گر افكار متعصبانه باشيم بهتر است … (خودتون دكتر هستيد ماشا ا…، ادامه نمي دهم)

 15. […] از توضیح آن به طور کامل بسیار عاجزم پس شما را به خوندم این مطلب و این مطلب از دکتر مزیدی دعوت می کنم تا کمی تا وردپرس […]


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: