وب2010

وردپرس شیاد

Posted in وردپرس, گوگل, wordpress by mhmazidi on دسامبر 24, 2007

سپهر عزيز روز گذشته در مطلبي در وبلاگش به يك پديده اشاره كرد: اين كه چرا وبلاگهایی كه در وردپرس دات كام ايجاد مي‌شوند سريعا رنك ( pagerank ) انها بالا مي‌رود.  در پايان نوشت:

اینجا بود که متوجه شدم یا گوگل داره به وردپرسی ها حال می ده که عمرا !!! یا وردپرس داره یه کلک هایی به گوگل می زنه ! چی و چه جوری رو نمی دونم . ای وردپرسی هایی که یک شبه از رتبه صفر به رتبه 5 ارتقا یافته اید ، به وبلاگ خود ننازید و مغرور نشوید که به زودی رسوا خواهید شد :دی

دو حالت دارد: يا سپهر عزيز تنها خواسته‌ تيكه‌ای به  وردپرسي‌ها بياندازد( كه احتمال قريب به يقين همين است، آن دو نقطه دی آخر گواه است) يا اينكه ايشان جدا به رسوا شدن وردپرس معتقد است (اين را باور نكنيد.سپهر عزيز داناتر از اين حرفهاست). اما شايد برای همه ما اين سوال باقي باشد كه چرا وبلاگهای وردپرس دات كام سريعا در رنكينگ گوگل بالا مي‌روند؟(با اين‌كه ممكن چندان هم محتوی پرقدرتی نداشته باشند).

جواب: همه‌چيز در يك عبارت خلاصه مي‌شود كه اين روزها تمام وبلاگستان غربي را پركرده است:  SEO = بهينه شدن برای موتورهای جستجو.

اجاره دهيد وارد نكات تكنيكي قضيه نشوم (كه اين كار را به اساتيد گرام مي‌سپارم). اما به زبان ساده بگويم: وقتي شما مطلبي را مي‌نويسيد، سوای اين كه  مطلب شما باارزش است يا بي‌ارزش، مكانی كه مطالب منتشر مي‌شوند نيز بسيار مهم است. هسته اوليه وردپرس در زمانی نوشته شد كه گوگل در روزهای محبوبيت خود بود. از همان ابتدا سعی شد كه هسته وردپرس در هماهنگی كامل با موتورهای جستجو و بخصوص گوگل نوشته شود. در نتيجه: از نظر تكنيكي، وقتي شما مطلبي را در يك وبلاگ مبتنی بر وردپرس منتشر مي‌كنيد، بخاطر ساختار هسته وردپرس آن مطلب به آسانی توسط موتورهای جستجو كشف و ايندكس مي‌شود.پس مطالب اين قبيل وبلاگها بهتر و سريعتر توسط گوگل ايندكس شده و سريعتر نيز راه ترقی را مي‌پيمايند.

از آن طرف هسته مركزی وردپرس به تنهايي تمام ظرائف مرتبط با پديده SEO  را پوشش نمي‌دهد. برای اين موضوع پلاگين‌های بسياری توسط اكوسيستم توسعه‌دهندگان مستقل وردپرس ايجاد شده و هر وبلاگی كه از اين پلاگين‌ها استفاده مي‌كند، خودش را بهتر و سريعتر و راحت‌تر به موتورهای جستجو معرفي مي‌كند.

يادگيری همه اين نكات ظريف براي عامه وبلاگ‌نويسان چندان خوش‌آيند نيست. به همين دليل سرويس وردپرس دات كام ، خودش تمام بار اين زحمات را به دوش مي‌كشد و يك محيط كاملا حرفه‌ای را در اختيار بلاگرها مي‌گذارد.

نتيجه: كسي كه در وردپرس دات كام مطلب مي‌نويسد بدون اينكه نياز باشد خودش را با نكات ريز و درشت فراوان درگير كند، نوشته‌هايش به بهترين وجه به موتورهای جستجو چون گوگل معرفي مي‌گردند.به همين دليل است كه وبلاگهایی كه wordpress.com ايجاد شده‌اند اينقدر سريع ارتقا پيدا مي‌كنند.

نكته 1: وبلاگهای شخصي كه با نيروی وردپرس اداره مي‌شوند نيز مي‌توانند از همين شانس برخوردار باشد؛ منتها آنها بايد شخصا تنظيمات وبلاگشان را انجام دهند.كاری كه در وردپرس دات كام بصورت پيش‌فرض برايتان انجام شده

نكته 2: اين نوشته قصد آن را ندارد كه بگويد سرويس وردپرس دات كام برترين است يا حتي برتر است. هر سرويسي مزايا و مشكلات خاص خود را دارد. اين نوشته تنها خواسته است به شما بگويد كه در پس موفقيت وبلاگهای موجود در وردپرس دات كام هيچ دوز و كلك يا ساخت و پاختي وجود ندارد. هر سرويس وبلاگی كه بتواند هسته مركزی خود را بيشتر با موتورهای جستجو هماهنگ كند، طبعا بهتر توسط موتورها ايندكس مي‌گردد.

نكته 3:  لااقل اين نكته برای خودم مسلم شده كه وردپرس بسيار با موتورهای جستجو ( و بخصوص گوگل و تكنوراتی) هماهنگ است. چون وقتي يك عزيز وبلاگ‌نويس در مطلبش به وبلاگم لينك مي‌دهد به راحتی تفاوتها را متوجه مي‌شوم. وبلاگهایی كه در وردپرس دات كام هستند يا با نيروی وردپرس هستند سريعا در گوگل و تكنوراتی ايندكس مي‌شوند. اين اتفاق تقريبا با همين سرعت برای وبلاگهای بلاگسپات رخ مي‌دهد.

اما اگر وبلاگی كه در سرويس‌های وطنی قرار دارد لينك بدهد با چند روز تاخير ممكن است در فيدهای ايندكس شده توسط گوگل و تكنوراتی آنها را ببينم. در اين بين نيز تفاوتهايي وجود دارد. مثلا اگر بلاگفا باشد : فرضا 2 روز بعد ايندكس شود، اين اتفاق برای پرشين بلاگ ممكن است 10 روز بعد رخ دهد.

بوده است مواردی كه وبلاگی در يكي از سرويسهای وطنی به من لينك داده و هرگز در گوگل و تكنوراتی ايندكس نشده و من مدتها بعد – و شايد ماهها بعد- در وبگرديهايم به صورت اتفاقي با آن مواجه شده‌ام. اين اتفاق تاكنون برای وبلاگهای وردپرس يا بلاگسپات رخ نداده.( لااقل در تجربه شخصي من تاكنون چنين بوده).

پس: باور كنيم كه تئوری توطئه در اينجا مصداقي ندارد.

Advertisements

19 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. Sepehr said, on دسامبر 24, 2007 at 1:22 ب.ظ.

  مزیدی جان سلام . قطعا قصد شوخی داشتم و جدی نگفتم ! :دی
  درباره SEO گوگل عقاید خاصی داره که در اینجا به آنها اشاره کردم:
  http://diggly.blogspot.com/2007/11/what-seo-does-google-love-seos.html
  یه فیلم دیده بودم هرچی فکر می کنم یادم نمیاد که کجا اما اعضای Blogger بودند و توش اطمینان می دادند که گوگل وبلاگ نویسان Blogger ای رو به دقت چک می کنه . این جمله رو دقیقا یادمه:Google loves Blogspot bloggers so they rank high very quick
  سعی می کنم فیلم رو پیدا کنم دکتر جان ، اما در آخر بازم بگم قصدم 10 درصد شوخی بوده و معلومه که وردپرس با این عظمت دست به چنین کارهایی نمی زنه .
  در قدرت وردپرس شکی نیست.
  موفق باشی مزیدی عزیز

 2. نوید said, on دسامبر 24, 2007 at 4:41 ب.ظ.

  یکی از چیزهایی که وردپرس خیلی روش مانور می ده همین هماهنگی با موتورهای جستجو هست. یکی از دلایل ساختار لینک هاست. این یک ساختار بسیار عالی برای لینک هاست که وردپرس.کام ازش استفاده می کنه و می شه براحتی در وردپرس روی هاست هم این قابلیت رو فعال کرد.
  وردپرس جز معدود سیستم هایی هست که چند تا پلاگین برای موتورهای جستجو در حد عالی داره .
  اما یه دلیلی که می تونه در وردپرس.کام در این رابطه تاثیر زیادی داشته باشه اینه که قالب ها قبلش توسط تیم وردپرس ارزیابی می شن و کدهاشون در خیلی از موارد تغییر می کنه. تا اونجایی که من دقت کردم این قالب ها یا کلا ولید هستند یا خیلی نزدیک به ولید هستند که این خودش خیلی برای موتورهای جستجو مهمه .

 3. alireza said, on دسامبر 24, 2007 at 5:07 ب.ظ.

  نکات جالبی بود.
  اگه ممکنه در مورد علت تطابق وردپرس با موتورهای جستجو و کلا نکاتی که باعث SEO دوستی میشه منابعی رو بهم معرفی کنین.
  باتشکر.

 4. حسین said, on دسامبر 24, 2007 at 5:23 ب.ظ.


  این همستر رو نبینی از دستت رفته …

 5. raoros said, on دسامبر 24, 2007 at 5:47 ب.ظ.

  اااا همستر رو ، چه چاقه! قلمبه است!

 6. ravanparish said, on دسامبر 24, 2007 at 6:59 ب.ظ.

  سلام دکتر
  کجایی دلمان تبر خورده از دوری تو !! به به
  درسته فیدت رو میخونم و گاهی میام اینجا ، اما هیچ جا خونه اصلیت نمیشه . اینجا معلومه قلابیه ! ما دست برآریم و دعایی بکنیم / گرچه شاعر جای دیگه میگه دست ما کوتاه و سنبه بسی پر زور
  باری … من همچنان منتظر بازگشت پیروزمندانه ات از تبعید هستم .
  وری وری ارادات

 7. Sepehr said, on دسامبر 24, 2007 at 7:28 ب.ظ.

  می گم دکتر مگه ازت اطلاعات نخواستند تا از مسدودیت درت بیارن؟
  خوب تو هم اطلاعات بده ! اسمت رو بذار اکبر فامیلیت رو بذار وردپرسیان و ….

 8. پارسا فاتحی said, on دسامبر 24, 2007 at 8:33 ب.ظ.

  توطئه ای که در کار نیست!
  ولی گوگل هم توجه خاصی نسبت به ورد پرس داره
  و البته از هیچکس پنهان نیست وردپرس سی ام اسی سئو بیس هستش
  ساختار یو آر ال ها همون طور که آقا نوید اشاره کرد و مهم تر از همه قالب های وردپرس هستش.
  انشاالله سرویس های وطنی هم بزودی غوقا میکنند. :دی

 9. amin said, on دسامبر 24, 2007 at 8:49 ب.ظ.

  پس احتمالا بلاگر که متعلق به خود گوگل هم هست باید از نظر ایندکس شدن در گوگل سریعترین و بهترین سیستم باشه. این طور نیست؟
  من از سرویس بلاگر استفاده میکنم. هفته پیش، تنها 4 ساعت پس از آنکه مطلبی رو در سایت منتشر کردم از طریق کانتر فهمیدم یک نفر با جستجوی کلمه کلیدی مربوط به اون پست، از طریق گوگل سایت منو پیدا کرده!

  یه چیز جالب هم فهمیدم: اون موقع زمانی که این پست در صفحه اصلی سایتم نمایش داده می شد در نتایج جستجوی گوگل رتبه دوم رو داشتم. (البته پیج رنک من 4 هست) ولی الان که بعد از گذشت مدتی، اون پست از صفحه اول خارج شده و در صفحه آرشیو قرار گرفته، با جستجوی همون کلمه کلیدی توی صفحه چهارم جستجوی گوگل می تونید منو پیدا کنید! عجیبه! فکر می کنم دلیلش این باشه که پیج رنک صفخات مختلف سایت با هم فرق فکوله. ولی به هر حال می تونید این موضوع رو یکی از ضعف های گوگل به شمار بیارید.

 10. […] http://mhmazidi2.wordpress.com/2007/12/24/google-w… ارسال شده توسط khak313 Filed in اجتماعی, به دوست, هویجوری, پیشنهاد […]

 11. javad33 said, on دسامبر 25, 2007 at 12:43 ب.ظ.

  بسی بسیار مطلب جدید آموختیم بسیار ممنون بسی !!!

 12. mhmazidi said, on دسامبر 26, 2007 at 11:34 ق.ظ.

  @عليرضا: بهترين مكان براي آشنايي با مفاهيم مرتبط با seo سايت زير است: http://sphinn.com/
  @امين: نه امين جان. الگوريتمهاي گوگل هستند كه حرف اول و آخر را مي‌زنند و بنظر من هرگز گوگل چنين اشتباهي را نمي‌كند كه چون بلاگر متعلق به خودش است سريعتر و بهتر از بقيه سيستمها آن را ايندكس كند. در زمان ورژن قديمي بلاگر، وردپرس بسيار بهتر و سريعتر ايندكس مي‌شد.اما الان بلاگرتقريبا هم‌زمان با وردپرس ايندكس مي‌شود.
  بنظرم اون موضوعي كه شما فرموديد ضعف گوگل نيست. بنظرم بد نيست كمي به ساختار سايت خودتون نگاه بندازيد .شايد از نظر سايت‌مپ ، با گوگل هماهنگي لازمه رو نداشته باشه.البته مي‌تواند مربوط به اين هم باشد كه در طی ان چند روز نوشته‌هاي داغتر و پرطرفدارتری در آن موضوع ارائه شده باشد.
  در هر صورت پيشنهاد مي‌كنم اول نگاهي به قسمتهاي تكنيكي وبلاگ خود بيانداز

 13. soboone said, on دسامبر 26, 2007 at 6:10 ب.ظ.

  کلاً تو هر زمینه ای که باشی منظورم وبلاگت از نظر آِ تی و … میتونی قبل از این که کسی اون رو ببینه پست هایی رو بدی که کلماتی که وبلاگت بخاطرش هیتلر شد و و کلمه ی موزیک و این ها رو بذاغری مثلاً من اول یکی از اون پست ها دادم البته جهت آگاهی بود نه بیشتر و بعد هم یه قسمت موزیک گذاشتم که این کارا پیج رنکم رو بالا برد!

 14. soboone said, on دسامبر 26, 2007 at 6:20 ب.ظ.

  حالا باید پیج رنکمم بر دارم که کسی فکرای ناجور نکنه!
  😦
  خودم وبلاگتو هیتلر میکنم

 15. مهدي said, on دسامبر 28, 2007 at 2:46 ب.ظ.

  بسم الله
  آيا اين سازگاري با موتورهاي جست و جو در وردپرس روي هاست شخصي هم وجود دارد؟ اگر بله، براي فعال كردن آن چه بايد كرد؟

 16. mhmazidi said, on دسامبر 28, 2007 at 4:03 ب.ظ.

  @مهدی جان: در آنجا نيز وجود دارد. اما بايد براي ارتقا بيشتر و بهتر كردن قدرت هسته مركزی وردپرس از پلاگين ‌هايي كه در اين زمينه وجود دارد استفاده كني. توصيه مي‌كنم به سايت اصلي وردپرس مراجعه كني و در قسمت پلاگين‌ها SEO را سرچ كني.

 17. مهدي said, on دسامبر 29, 2007 at 6:14 ق.ظ.

  ممنونم آقاي دكتر. عيد مبارك و خوش

 18. […] دوز و کلک در وردپرس 31 12 2007 با توجه به نوشته خوب دکتر مزیدی عزیز و آقای سپهر باید عرض کنم که ما دراین سرویس های درپیت […]

 19. […] ۲- وردپرس شیاد (دکتر مزیدی)  […]


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: