وب2010

تعامل با دانلودی‌ها

Posted in open source, اوپن سورس by mhmazidi on دسامبر 19, 2007

مخاطب اين نوشته وبلاگ‌نويسانی هستند كه نسبت به مسئله كپی‌رايت حساس هستند و با نرم‌افزارهای اوپن سورس آشنايي دارند.

عزيزان! ما تاكنون روش ثابتي را برای گسترش فرهنگ كپی‌رايت و همچنين استفاده از نرم‌افزارهای آزاد  و  نرم‌افزارهای اوپن سورس يا حداقل رايگان در پيش گرفته‌ايم. اين روش بدين صورت است: در وبلاگهای خود در مورد اين فرهنگ، مزاياي رعايت آن، استفاده از نرم‌افزارهای فوق و نمونه‌هایی از آنها را معرفي كرديم. اين كار بسيار با ارزش است. اما بنظرم تاثير اين روش كند و مقداری محدود است. چرا محدود؟ ببينيد! اكثر خوانندگان وبلاگهای ما را چه كساني تشكيل مي‌دهند؟ كساني كه به واسطه تشابه افكار به سمت اين وبلاگها كشيده شده‌اند. برطبق قوانين احتمالات، احتمال اينكه خواننده‌های ما به سمت اين فرهنگ و مصداقهای آن گرايش بيشتری نسبت به ساير كاربران داشته باشند بيشتر است. پس به نوعي مي‌توان گفت ما در اطراف وبلاگهای خود حلقه‌هایی را تشكيل مي‌دهيم كه با گرايشات ما نزديكتر است و تبادل اطلاعات در اين حلقه‌ها زياد است. در نتيجه مي‌توان اينگونه ارزيابي كرد كه در اين حلقه روزبه روز اطلاعات و گرايش افراد به سمت اين فرهنگ و نرم‌افزارهای مربوطه بيشتر و بيشتر شود. اين بسيار خوب است. اما عالي نيست!

بنظرم حالا وقت ان است كه به خيل كاربرانی بيانديشيم كه در خارج از اين حلقه‌ها قرار دارند. كاربرانی كه چندان آشنايي و تمايلي به اين تفكر و گرايشات و نرم‌افزارهای مربوطه ندارند كه شايد مهمترين علت آن عدم آشنايي كافي با اين مقوله‌ها باشد. فراموش نكنيم كه بسياری از ما – از جمله خودم- در جريان همين تبادلات وبلاگی بود كه با ريزنكات و ظرائف اين موضوعات آشنا شديم.

خب چگونه با اين دسته از كاربران ارتباط برقرار كنيم؟ بهتر است به مكانهایی وارد شويم كه محل تجمع آنهاست. بنظرم بهترين مكاني كه بتوان برای اين تجمعات مثال زد سايتهای دانلود نرم‌افزار است. من اين پيشنهاد را مدتها قبل – البته به صورت ديگری- مطرح كردم. اكنون بياييم در اين مورد دقيقتر شويم.

اجازه دهيد مشخصا از يك سايت نام ببرم.  p30download.com   يكي از سايتهای دانلود نرم‌افزار است كه مخاطب بسيار وسيعي دارد. از آنجايي كه تعداد زيادی از نرم‌افزارهای ارائه شده در اين سايت كرك شده است، طبعا دوستداران اين قبيل نرم‌افزارها در اطراف اين سايت نيز بيشتر است. من مدتها قبل وقتي كه به مسئولين سايت پيشنهاد دادم كه نرم‌افزارهای اوپن سورس را در لابلای مطالب خود بگنجانند، استقبال كرده و حتي گفتند حاضرند نوشته‌هایی از ديگران در معرفي اين قبيل نرم‌افزارها در سايت خود قرار دهند.

بهتر است نگاهی به ليست 100 سايت برتر در ايران در الكسا بياندازيد. هم اكنون p30download در رتبه 19 قرار دارد و p30world در رتبه 17 . بعبارتی پي سی دانلود به اندازه سايت بازتاب يا خبرگزاری فارس بيننده دارد يا پي سي ورد تقريبا معادل پرشين بلاگ بازديد دارد. تصور كنيد اگر بتوانيد تنها در يكی از اين دو سايت به اشاعه فرهنگ اوپن سورس اقدام كنيد معادل اين است كه مثلا تمام چندصد هزار وبلاگ پرشين بلاگ همگي در مورد اوپن سورس بنويسند!!

پيشنهاد من اين است: هركسي كه به گسترش فرهنگ اوپن سورس، استفاده از نرم‌افزارهای اوپن سورس؛ رايگان؛ آزاد  علاقه دارد بهتر است با مسئولين سايتهای دانلود نرم‌افزار – برای مثال اينجاp30world – p30download – تماس بگيرد و اعلام كند كه مي‌خواهد مطلبي در مورد  يك نرم‌افزار بنويسد و در اختيار آن سايت قرار دهد.

شما با اين كار خود، در پس‌زمينه به گسترش تفكر مربوطه در بين كاربرانی كه چندان آشنايي با اين مفاهيم ندارند كمك كرده‌ايد. طبعا مسئولين اين سايتها بسيار هم خوشحال خواهند شد كه شما مطلبي به مطالب آنها اضافه كنيد.

نكته: ايده‌آل گرا نباشيم. قرار نيست با اين حركت در عرض كمتر از چند ماه همه چيز را تغيير دهيم. نه!! هدف اين است كه در لابلای آن‌همه نرم‌افزارهای كرك‌شده،  فضايي هرچند كوچك برای نگرشهای اوپن سورس ايجاد شود. همين‌قدر كه بتوان در دسته‌بندي اين سايتها مدخلي مربوط به  اوپن سورس، بصورت ثابت ايجاد كرد، پيروزی بزرگی خواهد بود.

Advertisements

9 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. mohsen said, on دسامبر 20, 2007 at 6:41 ق.ظ.

  دكتر جان تبريك
  الان چك كردم خانه ازلي و ابديت از …تر درامده
  بدون httpS و بدون مشكل باز شد

 2. سجاد said, on دسامبر 20, 2007 at 7:21 ق.ظ.

  دکتر جان اصلا ازت انتظار نداشتم به همین زودی جا زدی وبلاگ عوض کردی
  واقعا که نا امیدم کردی اگه اینجوری باشه که همه باید زود بی خیال این همه زحمتشون بشن
  ببینم اینجا می نویسی دیگه نه من نه تو
  اومدم بگم که توی کرمانشاه که وبلاگ اصلیت الان …تر نیست

 3. باور said, on دسامبر 20, 2007 at 7:58 ق.ظ.

  دکتر جان سلام. خوبی؟
  دلم برای دنیای وب و مخصوصا وبلاگ گردی و باز هم مخصوصا وردپرس و شما خیلی تنگ شده بود. یک ساعت پیش از روی همین صندلی (!) رفتم خانه اصلیت و دیدم نوشتی ….ر شده، رفتی به نامبر 2، اما با کمال تعجب اینجا باز می شد! الان بعد از یک ساعت می بینم اینجا هم ….ر شده!!!
  گفتم بگم یه کم بخندی به ریش این کمیته تعیین مصادیق. من که خیلی شاد شدم یعد از این مدت اومدم کافی نت…!
  شاد و موفق باشی همیشه. در پناه حق…

 4. حامد said, on دسامبر 20, 2007 at 8:25 ق.ظ.

  دكتر جان در جواب «محسن» عزيز عرض كنم كه خانه ي ازلي و ابدي همه ما كه يه وجب زير خاك است اما وبلاگ اصلي شما!‌ هنوز در …تر است !

 5. ravanparish said, on دسامبر 20, 2007 at 9:10 ق.ظ.

  ای کاش یه دعوتی هم میکردی بیان توی فارسی سازی برنامه ها کمک کنند / تو سایت ابزار / جاش خالی بود

 6. mohsen said, on دسامبر 20, 2007 at 9:48 ق.ظ.

  حامد جان من فقط از خود دكتر نقل قول كردم(قسمت درباره نويسنده همين وبلاگ را بخوان)
  الان دوباره نگاه كردم باز…تر شده
  انگار مخابرات خود درگيري داره!!!

 7. سیاوش said, on دسامبر 20, 2007 at 11:56 ق.ظ.

  بعد چند ماه چند روز پیش اومدم به بلاگت سر بزنم دیدم که بله به جمع دوستان مشرک پیوستید !!! , تور ما هم کار نمیکند و نمیتوانیم مطالبت رو ببینیم . به هر حال تور رو به هر نحوی که شده نصب کردم و مطالبت رو دیدم , بگذریم , راجع به این پست زیاد با شما موافق نیستم قضیه اوپن سورس با سور وجودی سایتهای warez و pirate ای مخالفت داره .
  البته از لحاظ تبلیغاتی بد نیست ولی باعث فرهنگ سازی نمیشه , به هر حال هر کسی نظرات خودش رو داره . بلاگ جدیدت مبارکت باشه به هر حال :).

 8. محمدرضا said, on دسامبر 21, 2007 at 5:46 ق.ظ.

  سلام دکتر جان،
  تا ما اومدیم دست و آستین بالا بزنیم بودن افرادی که چشم دیدن ما رو نداشتند اونقدر ریپورت دادن که پـی سـی دانـلود رو هم فیلتر کردن.

 9. […] روز پیش دکتر مزیدی عزیز مطلبی را با عنوان “تعامل با دانلودیها” ارائه کردند که شامل نکاتی جهت معرفی نرم افزارهای […]


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: