وب2010

بلاگفا 3

Posted in وب 2 by mhmazidi on نوامبر 2, 2007

اگر با همین یک مطلب دو ماه لاگین نکنید میرید جزو وبلاگهای غیر فعال که بعد از مدتی حذف می شوند. محتوای مطلب تا وقتی که توهین آمیز نباشد مسدود نخواهد شد. همچنین در صورتی که با جاوا اسکریپت یا هر شیوه دیگر به محض ورود کاربر به یک آدرس دیگر منتقل شود یعنی ریدایکرت شود نیز ممکن است وبلاگ مسدود شود.
اگر همین از وبلاگ فقط برای تبلیغ یک آدرس دیگر چه بلاگفا و جه غیر اون استفاده بشه حذف میشه (مثلا فقط یک پست باشه که بگه بروید به فلان آدرس) . در واقع شیوه هایی که به نوعی اسپم باشند نیز تلاش میکنیم مسدود کنیم.

اين يكي از كامنتهای وبلاگم در بلاگفا بود كه آقای شيرازی در آنجا نوشتند.بينهايت از ايشان سپاسگذارم كه بر بنده و خوانندگان اين وبلاگ منت گذاشتند و اين مطلب روشنگر را بيان كردند.اكنون فكر مي‌كنم حجم زيادی از سوء تفاهمات ما بايد برطرف شده باشد. همچنين ايشان در يكي ديگر از پستهای من در وبلاگ بلاگفاييم (كه در حقيقت mirror مطالب بلاگفايي وبلاگ اصلي من است) اينچنين كامنت گذاشتند:

onlines.ir به این دلیل مسدود شده بود که روش حذف تبلیغات بلاگفا را آموزش داده و اسکریپت مربوط به آنرا در سایت خود گذاشته بود.
راستی آقای مزیدی بد نیست در راستای همان چیزهایی که به اصلاح به آنها اعتقاد دارید پاسخهای مرا نیز در وبلاگتان در ورد پرس بنویسید! آیا شما اینکار را میکنید!؟

آقای شيرازی. مي‌بينيد كه فرمايشات شما بدون كم و كاست در اينجا منعكس خواهند شد. اگر غير از اين باشد بنده لياقت هم‌صحبتي با شما را نخواهم داشت. فقط يك خواهش كوچك داشتم. البته من جسارت نمي‌كنم كه بگويم كجا كامنت بگذاريد، اما بينهايت خوشحال خواهم شد اگر كامنتهای با ارزش شما را در اينجا داشته باشيم؛ چون اين وبلاگ اصلي بنده است و آن وبلاگ در بلاگفا تنها برای تست ميزان نقدپذيری شماست. با اينحال شما در هركجایی كه دوست داشته باشيد مي‌توانيد نظرات خود را منعكس كنيد و ما نيز از آنها بهره خواهيم برد.

سخني هم با منتقدان آقای شيرازی دارم: ببينيد! موضوعات را باهم قاطی نكنيم! مثال مي‌زنم. شما ممكن است از ريشه و پايه، قانون اساسي كشورمان را قبول نداشته باشيد. اين حق شماست. اما اگر مي‌خواهيد وارد مجلس شورای اسلامي شويد ملزم هستيد كه به قانون اساسي مصوب اين كشور احترام بگذاريد و برخلاف ميل خود به آن پايبند باشيد. اگر هم با آن مخالف هستيد حق نداريد راسا كاری برخلاف ان انجام دهيد؛ بلكه بايد تمام سعي خود را بكنيد تا اگر مي‌توانيد قانون اساسي را تغيير دهيد .تنها پس از تغيير قانون شما مي‌توانيد رفتار مطلوب خود را پيگير باشيد.اگرهم به هيچ وجه نمي‌توانيد اين شرايط را تحمل كنيد خب بايد از مجلس استعفا دهيد.

اينجا نيز همين بحث است. بنده – و هر شخص ديگری – وقتي مي‌خواهم در بلاگفا وبلاگ ثبت كنم در زير قوانين سايت، رضايت خود را اعلام مي‌كنم.پس هرگاه كاری برخلاف قوانين سايت انجام دادم مسئول سايت حق دارد وبلاگ من را بلوكه كند(اين جزء مفاد قرارداد است). اين كه اين قرارداد ظالمانه است، درست است، غلط است و … بحثي جداگانه است. در اينجا من تمام تمركز خود را بر يك نقطه قرار داده‌ام: اگر من- يا هر شخص ديگری – بدون زيرپا گذاشتن قوانينی كه در ابتدا امضاء كرده‌ام به نقد محترمانه بلاگفا و مسئولان آن بپردازم آيا بايد بلوكه گردم؟؟ پس فعلا عزيزاني كه بالكل با تمام قوانين بلاگفا مخالفند اندكي تحمل كنند و بگذارند تا بحث بر روی همين قوانين و ميزان پايبندي مسئولان محترم بلاگفا پيش رود آنگاه به آن دوستان نيز خواهيم رسيد.

1- آقای شيرازی. وقتي چند شب قبل برای اولين بار وبلاگی در بلاگفا ثبت كردم در انجا نوشته شده بود اگر وبلاگی غيرفعال باشد حذف خواهد شد. از طرفی در كامنت شما- كه در ابتدای اين نوشته آمده، بيان كرده‌ايد: …دو ماه لاگین نکنید میرید جزو وبلاگهای غیر فعال…

آيا اجازه مي‌دهيد نتيجه گيری كنم كه معيار شما برای «غيرفعال بودن» يك وبلاگ، 2 ماه است؟ اگر پاسخ شما مثبت است، آيا مي‌توانم با جرات به تمام منتقدان شما بگويم كه هرگز هرگز هرگز  هيچ وبلاگی با غيرفعال بودن كمتر از دوماه ديليت نشده؟ اين بسيار مهم است. بعضي از منتقدان شما مي‌گويند كه وبلاگهايي بوده كه به دليل عدم فعاليت حتي در زمانی كمتر از 2 ماه ديليت شده‌اند. آيا شما تاييد مي‌كنيد يا اينكه اين عزيزان دچار سوءتفاهم شده‌اند؟

2- آقای شيرازی. فرموده‌ايد كه اگر با يك جاوااسكريپت به وبلاگ ديگری ريدايركت شود ممكن است مسدود گردد. من با اين اقدام شما موافقم.چون منابع مالي شما محدود است و شما نيز در ابتدای ثبت‌نام نوشته‌ايد كه منابع مالي محدود داريد. هرچند قبول داريد كه در اينجا نيز مثل هرجايي ممكن است استثنائاتي هم باشد.فكر مي‌كنم بهمين دليل بود كه از واژه ممكن است استفاده كرده‌ايد.

3- آقای شيرازی. فرموده‌ايد:

اگر همین از وبلاگ فقط برای تبلیغ یک آدرس دیگر چه بلاگفا و جه غیر اون استفاده بشه حذف میشه (مثلا فقط یک پست باشه که بگه بروید به فلان آدرس)

اين هم بنظرم كاملا درست مي‌ايد.معنايي ندارد من در بلاگفا يك وبلاگ بسازم و درشت بنويسم برويد به وبلاگم در وردپرس.اما تصديق مي‌فرماييد كه مواردی غير از اين حالت وجود دارند كه نمي‌توان اينگونه با آن برخورد كرد.

مثلا همان وبلاگ دوستمان irau : ايشان مدتي در بلاگفا بوده‌اند.بسياری از خوانندگان ايشان وبلاگشان را با blogfa.com مي‌شناسند.حالا پس از مدتي- چند ماه چند سال- ايشان تصميم گرفته‌اند كه وبلاگ خود را به جايي ديگر منتقل كنند.فكر مي‌كنم هم شما و هم بنده معتقديم كه اين حق طبيعي هر كسي است كه انتخاب كند. بر طبق قانون شما مي‌توانيد وبلاگ ايشان را بعد از دو ماه كه غيرفعال بود ببنديد.در اين هم هيچ اختلافي نداريم.اين آقا بايد در اين مدت آرشيو وبلاگشان را برهرجايي كه دوست دارند منتقل كنند و اگر اينكار را قبلاز دوماه نكردند و آرشوي آنها ديليت شد مقصر خود ايشان هستند. اما در اين دو ماه آيا ايشان حق ندارند درشت در بالای وبلاگش بنويسند: خوانندگان گرامی! وبلاگ جديد بنده در فلانجاست.به فلانجا بياييد.

آيا آنگونه كه ايشان ادعا كرده‌اند؛ شما همين فرصت اندك را از ايشان گرفته‌ايد؟ اگر پاسخ مثبت است دليل اينكار چه بوده است؟

4- آقای شيرازی. يكي از همكاران بسيار عزيز و استاد بنده دكتر رضا هم اكنون در بلاگفا وبلاگ دارند.تصور بفرماييد امروز ايشان تصميم بگيرند بعد از اينهمه مدت وبلاگ‌نويسي در بلاگفا، وبلاگ خود را به جايي ديگر منتقل كنند: دامين شخصي يا وردپرس يا بلاگر يا حتي ممكن است بخواهند به پرشين بلاگ يا جوان بلاگ يا … بروند. بنظر شما ايشان ، بايد چكار كنند؟ آيا اين حق را دارند كه بر سردر وبلاگشان بنويسند خوانندگان عزيز! من از اين تاريخ در فلانجا هستم؟ اگر اين مطلب را بنويسند وبلاگ ايشان تا كي اجازه دارد كه بر روی بلاگفا ادامه حيات داشته باشد.( از دكتر عزيز عذرخواهی مي‌كنم كه ايشان را مثال زدم. همچنين اين تنها بيان مثالي از يك وضعيت احتمالي است كه ممكن است برای هركسي رخ دهد)

5- آقای شيرازی. فرموده‌ايد كه onlines.ir اموزش حذف تبليغات در بلاگفا را مي‌داد.اگر چنين باشد حق با شماست كه اين وبلاگ را بلوكه كنيد.چون در قوانينی كه در ابتدای ثبت‌نام آمده صريحا تاكيد شده كه اينچنين وبلاگهايي ديليت مي‌شوند.

اما سوال من اين است: اگر من يكبار چنين اشتباهي را كردم كه خواستم آموزش هك در بلاگفا را بدهم و شماهم كاملا قانونی وبلاگ من را بستيد آيا من ديگر هرگز اجازه ايجاد وبلاگ در بلاگفا را نخواهم داشت؟ اين سوال را بدين جهت مي‌پرسم كه در موردش در بخش قوانين سايت چيزی نيامده است.بعبارتی كسي كه يكبار يك اشتباه را كرد برای هميشه بلوكه مي‌شود يا اينكه مي‌تواند پس از مدتي فعاليت را از سر بگيرد؟

6- آقای شيرازی. از اينكه به قسمت اول سوال بنده در نوشته قبلي پاسخ داديد( وضعيت onlines.ir ) بينهايت سپاسگذارم. ولی سوال من قسمت دومي داشت كه بنظرم بسيار مهمتر بود: آيا اين حقيقت دارد كه شما سرويسهای وبلاگی ديگری كه توانايي export مطالب از بلاگفا را ايجاد مي‌كردند بلوكه كرديد؟ اگر پاسخ مثبت است آيا علت فني داشت؟ يا انگونه كه متاسفانه منتقدان شما مي‌گويند علت، جلوگيری از انتقال وبلاگ‌نويسان به سرويسهای ديگر بوده؟

قبول داريد كه انتقال هر وبلاگی بر هرجایی از اينترنت حق طبيعي صاحب وبلاگ است.مطمئن هستم كه اين موضع با هيچ‌كدام از قوانيني كه در ابتدای ثبت‌نام وبلاگی آنها را امضاء كردم در تضاد نيست. مطمئنا اين موضوع شامل صدمه به منافع مالي سايت بلاگفا نمي‌شود. آيا شما با بنده موافق هستيد؟

7- آقای شيرازی. مي‌دانم كه مديريت سايتي كه به روايتي بالای يك ميليون وبلاگ بر روی ان قرار دارد، كار چندان آساني نيست. به شما خسته‌نباشيد مي‌گويم و اگر مي‌بينيد كه اينهمه سوالات متعدد مي‌پرسم  توقع ندارم كه مزاحم وقت گرانبهای شما شوم و عدم پاسخ شما را با جملات ناخوش‌ايند همراه كنم. اما  همانگونه كه فرموديد:

راستی آقای مزیدی بد نیست در راستای همان چیزهایی که به اصلاح به آنها اعتقاد دارید پاسخهای مرا نیز در وبلاگتان در ورد پرس بنویسید! آیا شما اینکار را میکنید!؟

من بخاطر چيزهايي كه به آنها اعتقاد دارم( باور كنيد به اصطلاح نيست واقعا معتقدم)، احساس مي‌كنم كه بهتر است برای پاسداشت همين اعتقادات، مزاحم وقت شريف شما بشوم. پيشاپيش از وقتي كه برای نوشتن پاسخهايي مستدل به اين سوالات خرج مي‌كنيد بسيار سپاسگذارم.اميدوارم كه اين بحث‌ها منجر به شفاف شدن هرچه بيشتر فضای مه‌الود و سوء تفاهم برانگيز موجود بشود.

پ.ن: آقای شيرازی قبول زحمت كردند و به سوالات و شبهات پاسخ دادند. ضمن تشكر فراوان از ايشان، ادامه بحث را در كامنتهای همين مطلب پيگيری مي‌كنم.فعلا پست جديدي باز نمي‌كنم چون عده‌ای از خوانندگان اين وبلاگ، رغبت به اينكار ندارند پس فعلا ادامه بحث در كامنتها دنبال مي‌شود.هرچند هرگاه نياز شود كه مدخل جديدي در بحث باز شود پستي جداگانه بدان اختصاص خواهد يافت. لطفا شما نيز در اين بحث شركت كنيد. عاجزانه خواهش مي‌كنم حريم ادب و احترام را رعايت كنيد.با ما باشيد! 

‍‍‍‍‍ 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: