وب2010

حجامت

Posted in وب 2 by mhmazidi on اکتبر 22, 2007

دوست عزيزی درخواست كرد در مورد حجامت نظر شخصي خود را بگويم. نوشتن در مورد چنين مواردی كه اختلاف نظر شديدی پيرامون ان وجود دارد كار مشكلي است.با اين حال:

ببينيد! من يك اصل كلي دارم: از نظر من دو حيطه دين و علم كاملا از هم مستقل و جدا هستند.مي‌گويم مستقل و نمي‌گويم متضاد؛ يعني برای ارزشيابي دين پارامترهای مستقلي داريم و برای ارزشيابي علم پارامترهای مستقل. گاه ممكن است ارزشيابي يك امر در يك پارادايم(مثلا دين) با ارزشيابي همان امر در پارادايم ديگر (مثلا علم ) همخوان نباشد.اينجا بستگي به شما دارد كه بخواهيد آن امر را در كدام پارادايم ارزيابي كنيد. نظر من اين است كه اصل اساسي در دين چيزی است به نام «ايمان و اعتقاد». اما در علم اين محوريت بر عهده «عقل و خرد انساني» است.اين جمله به معنای بي‌خردی دين يا بي‌اعتقادی علم نيست؛ بلكه تنها مي‌خواهد ريشه اصلي يك حيطه را مشخص كند.

الف- اگر باور داريد كه «حجامت»  پديده‌ای از جنس دين است يعني امری است كه در دين و آيين بر آن تاكيد شده ، در اين صورت توصيه مي‌كنم  از اين زاويه نگاه كنيد كه به آن اعتقاد داريد يا خير؟

ب-  اما اگر اين ديد را داريد كه حجامت پديده‌ای ديني نيست بلكه امری اجتماعی-تاريخي بوده است آنگاه مي‌توانيد آن را به نقد عقلاني بسپاريد.

حقيقت اين است كه من يك scientist ( به معني دانش‌آموخته – كسي كه ساختار تفكرش را science چارچوب بندی كرده ) مي‌باشم.وقتي كه شما كلمهscience را -به معنای علم تجربی- بكار مي‌بريد ناگزير بايد قواعد و چارچوبهای آن را بپذيريد.پزشكي كنوني كه من و امثال من در ان تحصيل كرده‌اند بر پايه اصولي مشخص پي‌ريزی شده است. اين علم با وجود تمام نقاط كورش بيانات صريحي نيز دارد: مثلا باكتری ؛ وريد ؛ گلبول قرمز ؛ چربي‌های خوني و …

وقتي شما مي‌خواهيد تاييديه از اين علم بگيريد بايد با اين واژگان بتوانيد نظر خود را بيان كرده و با متدهای همين علم به اثبات برسانيد.

به كساني كه حجامت را تاييد مي‌كنند احترام مي‌گذارم اما متاسفانه علم پزشكي نمي‌تواند تاييديه‌ای برای اين موضوع صادر كند.علت هم ساده است: در پزشكي كتابها و رفرنس‌ها و … با اصول و متد مشخصي نوشته مي‌شوند تا لياقت دريافت عنوان يك كتاب علمي پزشكي را داشته باشند.

من تاكنون هيچ كتاب علمي پزشكي ( با همان تعاريف مشخص) در مورد حجامت نديدم. پس وقتي كه حجامت هيچ مدرك كتبي منطبق با استانداردهای روز علم پزشكي ندارد، طبعا نمي‌توانم ان را نقد كنم . تنها مي‌توانم بگويم كه روش علمي نيست.

اما در برخورد رو در رو با افرادی كه به حجامت اعتقاد دارند – و متاسفانه بعضي از همكاران پزشك نيز در بين اين دسته ديده شده و حتي اقدام به اين كار مي‌كنند- دلايل و توضيحاتی مي‌شنوم كه با اصول مسلم پزشكي در تضاد است.مثلا وقتي از انها مي‌پرسم كه فايده حجامت چيست و چه كاری انجام مي‌دهد، مي‌گويند خون كثيف را از بدن خارج مي‌كند.

من هرگز در طول تمام اين سالها نفهميدم خون كثيف چيست؟ در خون المانهای مختلفي وجود دارد: گلبولها، پلاكت ، فاكتورهای انعقادی ، قند ،‌چربي ، هورمون و … اما نمي‌دانم چه چيزی موجب كثيف شدن خون مي‌شود؟

گروهی مي‌گويند: چربي. علم پزشكي برای درمان افزايش چربي خون و قند خون و … روشهای متعددی دارد.

گروهی ديگر مي‌گويند: باكتری ،‌ويروس ، ميكروب ، انگل و … علم پزشكي برای هركدام از اين مشكلات نيز راه‌حلهای جداگانه ارائه مي‌دهد.

گروهی هم مي‌گويند: وقتي كه حجامت مي‌كنند خون سياهي از بدن انها خارج مي‌شود: حقيقت اين است كه حجامت با برشي در وريدهای بدن صورت مي‌گيرد.خوني كه در وريدها جاری است دارای غلظت بالايي دي‌اكسيد كربن است كه همين ماده باعث تيره شدن خون مي‌گردد.از طرفي شما هر خوني را با هر درجه از شفافيت ، اگر مدتي در هوای آزاد بگذاريد رنگ ان تيره مي‌شود.اما برای من سوال است آيا خون تيره دليل بر كثيف بودن آن است؟

در هر صورت همانگونه كه گفتم اين نوشته سعي در تغيير اعتقاد شما ندارد. تنها برای بيان ديدگاه شخصي بنده و تا حدودی علم پزشكي در زمينه اين مبحث بود. طبعا كامنتهای اين مطلب مي‌تواند آكنده از اعتقادات شخصي شما شود كه نيازی به پاسخ نخواهند داشت. اما قول مي‌دهم به سوالاتی كه چارچوبهای علم تجربي را پذيرفته باشند پاسخي در حد بضاعت خود دهم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: