وب2010

يكنواختی و تكرار در وردپرس

Posted in وب 2 by mhmazidi on سپتامبر 23, 2007

يكی از وبلاگ‌نويسان محبوب من -كه البته تازگی‌ها آنقدر كم‌كار است كه دارد كم‌كم از محبوب بودن فاصله مي گيرد!!- مهرداد شارپديا است.مدتی قبل مهرداد عزيز در پستي نگرانی خودش را عنوان كرده است: بنظر مي‌ايد وردپرس دات كام دارد تبديل به مكانی فقط برای آی‌تی‌نويسان مي‌شود.اين منجر به يكدست شدن و عدم تنوع در وبلاگهای وردپرس مي‌شود.

در همان كامنت هم برايش نوشتم.حقيقت اين است كه غلظت آی‌تی در وردپرس زياد است. اما معتقد نيستم كه فقط شامل آی‌تی است.همان زمانی كه شروع كردم به بيان عبارت «جنبش مهاجرت به وردپرس» يكي از مسئولين محترم سرويسهای وطنی در كامنتها جملاتی نوشتند بدين مضمون: شما مي‌توانيد تا هر وقت دلتان خواست پستهایی با عنوان نهضت و جنبش و وردپرس بنويسيد …… اما وردپرس فقط از كساني تشكيل خواهد شد كه بخواهند در مورد مسايل تكنيكي بنويسند يا گروهی كه وبلاگهای مشكل‌دار با حكومت دارند از وردپرس استفاده مي‌كنند.

همان زمان تاكييد بسيار كردم كه مواظب باشيم كه اين ذهنيت اشتباه جا نيافتد. اساسا وردپرس دات كام به دلايل زيادی- كه همه آنها را در نوشته‌های آن زمان مي‌توانيد بيابيد؛در آرشيو همين وبلاگ- تنها مختص اين دو گروه نيست. وردپرس بدلايل بسيار زيادی مي‌تواند برای طيف وسيعي از كاربران از همه اقشار جذاب باشد.

هم اكنون ما در وردپرس دات كام وبلاگهای متنوع زيادی داريم.شرمنده‌ام من فقط تيتر وار مي‌گويم و اگر لينكها را مي‌خواهيد مي‌توانيد در وردپرس جستجو كنيد: در زمينه طنز : كوهيار -آجرپاره و 9بلاگ و… در زمينه زنان : نسيم عبدی -خورشيد خانم و..  در زمينه سياسي : كه فكر نمي كنم نياز به معرفي باشد…در زمينه مينيمال: وهم -آغای هارد- مای‌مينيمال و … در زمينه اقتصاد: كاتالاكسي و بيزبلاگر و … در زمينه ورزش : صنعت نفت آبادان … و همچنين بسياری از وبلاگها كه بصورت غيرتخصصي مطلب مي‌نويسند. وبلاگهایی كه خانم‌ها نويسنده آن هستند.همچنين وبلاگهای فرعي وبلاگ‌نويسانی مثل جادی و… كه تقريبا اكثر آنها را شما مي‌توانيد در لينكدونی همين وبلاگ يا در سری نوشته‌هایی با عنوان يك هفته با وردپرس در همين وبلاگ پيدا كنيد.

اما حقيقت اين است كه تقريبا تمام اين وبلاگها – مثل وبلاگ خودم- چندان مشهور نيستند. اكثر آنها تازه شروع به كار كرده‌اند و هنوز به مرز يكسالگی وبلاگ وردپرس خود نرسيده‌اند.از طرف ديگر بايد قبول كنيم كه اكثر وبلاگها در وردپرس با محتوی آی‌تی هستند كه علت آنهم مشتاق بودن اين گروه برای تست چيزهای جديد است.بايد قبول كنيم كه وردپرس دات كام نمي‌تواند در مدتی كمتر از چند ماه وبلاگ‌نويساني به شهرت كساني چون « نيك‌اهنگ كوثر -پالپ فيكشن – دكتر مجيدي – هودر – زهرا اچ بي – ابراهيم نبوي  و … » توليد كند.بسياری از اين عزيزان كه وبلاگ‌نويسان معتبر و شاخصي در وب هستند معروفيت و محبوبيت مطبوعاتي قبل از وبلاگ‌نويسي داشته‌اند مثل نيك‌اهنگ و نبوي  و انهايي كه مطبوعاتي نبوده‌اند سالهاست كه مي‌نويسند مثل زهرا- دكتر -پالپ و…

مطمئنا وردپرس تا ايجاد پديده‌ای در اين سطح، نياز به تلاش بسيار دارد.هم اكنون اكثر وبلاگ‌نويسان وردپرس مثل من تازه‌كار  هستند و در نتيجه خيلي نمي‌توانيم انتظار معروفيت انچناني از خودمان داشته باشيم.اما تصور بفرماييد يكي از آن عزيزان- يا هركسي ديگر كه در همان حد معروف و حبوب باشد – به وردپرس بيايد(فرض محال كه محال نيست!!) آن هنگام است كه وردپرس مي‌تواند برای ساير گروهها نيز شناخته‌تر شود..هرچند كه هم اكنون نيز وبلاگ‌نويسان خوب اما ناشناخته‌ای دارد.طبعا وبلاگ‌نويساني كه در ساير سرويسها هستند يا در دامين شخصي، برای مكان خود زحمات زيادی را متقبل شده‌اند.طبيعي است كه دل كندن برای آنها سخت است.

پس با حرف مهرداد عزيز تاحدودی موافقم كه مي‌گويد غلظت آی‌تی در وردپرس زياد است و اين خطر وجود دارد كه وردپرس دات كام بعنوان يك مخزن آی‌تی‌نويسان در ذهن كاربران ايرانی جا بيافتد و همچنين خطر تكراری شدن. اما در اين بين مسئوليت اين اتفاق را به گردن كسي نمي‌اندازم- هرچند مهرداد هم برگردن كسي نيانداخت- بلكه نياز داريم تا بيشتر بر روی ساير گروههای وبلاگ‌نويسي كار كنيم و انها را به استفاده از وردپرس تشويق كنيم.اين كار مثل صدور فتوای تحريم تنباكو نيست كه در يك آن همه لبيك بگويند و چشم بسته به حرف ما گوش دهند.بلكه نياز دارد تا به مرور گروه‌های مختلف وبلاگ‌نويسان وردپرس را تست كنند و در صورتی كه برايشان جذابيت داشت از آن استفاده كنند.اما يك چيز را فراموش نكنيم.وردپرس اجبارا تا مدتها به همين صورت جوان و با وبلاگ نويسان فعال و خوب اما گمنام باقي خواهد ماند.

الان دارم صدای امين اوبونتويي را مي‌شنوم كه از دوردست فرياد مي‌زند: استالمن گفته تبليغ نكنيد آقا..تبليغ نكنيد!

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: