وب2010

چرا؟؟؟

Posted in وب 2 by mhmazidi on ژوئیه 29, 2007

دوست عزيزم دكتر مجيدی و همچنين استاد خوبم روبو در كامنتهای پست قبلي موضوعي را مطرح كردند:« چرا هرچه بيشتر سعي مي‌كنيم كاربران ايراني را با تازه‌های وب اشنا كنيم كمتر موفق مي‌شويم؟ » دكتر عزيز بر من تكليف كردند كه در چند پست «چرایی اين تاثيرناپذيری » را -با همكاری خوانندگان اين وبلاگ-بررسي كنيم. من فقط انجام وظيفه مي‌كنم؛اما بحث كردن بر عهده خوانندگان وبلاگ.

دكتر جان! من شخصا پيشنهاد مي‌كنم برای بدست اوردن دركی عميق از مفاهيم رخ داده در محيط اينترنت- و حتي برای فهم دقيق جوامع امروزی – حتما سه گانه بسيار زيباي مانوئل كاستلز به نام« عصر شبكه » را بخوانید.كتابي حجيم كه امروز يكي از رفرنسهای معتبر در زمينه خودش شده است.جالب اينجاست هنگامی كه اين اثر عميق را مي‌خوانیدانگار يكي از رمانهای جذاب كودكی را در دست گرفته‌اید.تقريبا همه ان اتفاقاتي كه امروزه در دنياي معاصر و معادل ان در دنياي اينترنت اتفاق مي‌افتد را در ان شاهد خواهید بود.

اگر از دوران تحصيل پزشكي يادتان  باشد در اكثر بيماريها، وقتي به  علل(اتيولوژی) مي‌رسيديم، نوشته شده بود : مولتی فاكتوريال. در انجا سعي بسيار كردند كه به ما ياد بدهند برای درك روابط بين پديده‌ها از تفكر استدلالي خطی استفاده نكنيم، بلكه حقايق و اتفاقات را به صورت شبكه‌ای از حلقه‌های زنجير كه با هم در ارتباطند تصور كنيم.بگونه‌ای كه با حركت دادن يكي از اين حلقه‌ها كل مجموعه متاثر خواهد شد. حقيقت اين است كه اين مدل -به خصوص در علوم اجتماعی- بسيار  كاربرد خواهد داشت.به همين دليل اصلا نمي‌توان برای توضيح يك پديده انساني هر اتفاقي كه در يك جزء ان، به هرصورتي، انسان دخيل باشد از يك فاكتور يا چند فاكتور محدود اسم برد. همچنين  بسته به اين كه شما از كدام پرسپكتيو – در مفهوم نيچه‌ای كلمه- به حقايق نگاه كنيد انها را متفاوت ارزيابي خواهيد كرد.ديدگاهی كه من در اين سلسله از نوشته‌ها ارائه مي‌كنم تنها يكي از قرائتهای ممكن است، كه البته موافقان و مخالفاني خواهد داشت.اگر مطالب اين وبلاگ را دنبال كرده باشيد حتما با نحوه نوشتن من اشنا هستيد.اول سعي مي‌كنم در مورد base و اسكلت يك موضوع، بحث كنم و سپس بقيه اجزاء ساختمان را بر روی اين اسكلت بچينم.

تصور من اين است كه در اين موضوع – چرا از تازه‌های وب استقبال نمي شود- به يك عامل ريشه‌ای باز مي‌گرديم:«اساسا ما آموزشهای لازم برای فكر و عمل  گروهی را پيدا نكرده‌ايم.علاوه بر اموزش، تمرين هم نداشته‌ايم». برای ما فقط دو حالت وجود  دارد: فرد(يك نفر) – امت و ملت(تمام افراد). هيچ حالت بينابيني برای ما جا افتاده نيست.به بيان ديگر ما با فكر كردن و كار كردن به صورت گروهی – نه در حد كل جامعه بلكه در حد گروه–  تمرين نداشته‌ايم.به همين دليل است كه تقريبا اكثر كساني كه به يك كار گروهي دعوت مي‌شوند تلقي درستي از گروه ندارند.اگر اشتباه نكنم در جامعه‌شناسي برای توضيح اين موضوع از دو كلمه استفاده مي‌شود: اجتماع – جامعه. جامعه   بيانگر تمام افرادی است كه به صورت يك امر پيشيني ( يا ذاتی يا ناخوداگاه يا ناخواسته) دور هم جمع شده‌اند، مثل مردمان يك كشور( كه در ان انتخابي وجود ندارد).اما اجتماع  بيانگر تعدادی از افراد است- كه مشخصا از  جامعه  كوچكترند- و اگاهانه و به صورت يك امر اكتسابي و با آگاهی نسبي يا كامل وارد يك گروه مي‌شوند.

هرگاه كه پيشنهادی برای كار گروهی داده مي‌شود – نه فقط در وب  بلكه در تمام عرصه‌هاي زندگی اجتماعی ما – اين تصور نادرست شكل مي‌گيرد كه منظور ايجاد يك جامعه است.موافقان جامعه شعار زنده باد سر مي‌دهند و كساني هم كه برای فرديت خود احترام قائلند، ان را با مفهوم توده (جامعه‌ای بزرگ و بي‌شكل از انسانهایی با ايدئولوژی يكسان) برابر گرفته و با ان مخالفت مي‌كنند.

در صورتی كه اجتماع چيزی بين اين دو است.اجتماع بيانگر افرادی است كه همگي با تاكيد بسيار بر فرديت خود و با حفظ ديدگاه انتقادی خود در يك فعاليت جمعي برای رسيدن به يك مطلوب تلاش مي‌كنند.انها مطمئنا با تمام ريزنكات مطرح شده در ان اجتماع موافق نيستند اما با وجود استقلال فكری، برای رسيدن به چيزی كه نياز به فعاليت جمعي دارد، در يك حركت گروهی شركت مي‌كنند.اين حركت گروهی لازم است كه با اصول فكری و عملی انها تضاد نداشته باشد.در اين صورت است كه وارد ان جمع شده و با افرادی با اصول مشابه، همكاری مي‌كنند در همان حالي كه بر روی جزييات مورد اختلاف، بحث و تبادل نظر انجام مي‌شود.

اين همان چيزی است كه در جامعه‌شانسي مدرن به ان جنبش گويند. بهترين محل برای تمرين كارهای گروهی « جامعه مدنی » است .از ديگر سو، فعاليتهای گروهی در بين اجتماعات منجر به تقويت پايه‌های جامعه مدنی خواهد شد.اما…

ادامه دارد…

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: