وب2010

بالاترین + ویكی‌پدیا

Posted in وب 2 by mhmazidi on ژوئیه 14, 2007

مطمئن نيستم كه تيم بالاترين و كاربران ان، حتي نگاهی به اين نوشته بياندازند؛چه رسد به اين‌كه در مورد اين پيشنهادات فكر كنند يا اقدام. در هر صورت -برای ثبت در تاريخ-چيزكی سياه مي‌كنيم!!

به نظر مي‌رسد بالاترين به‌دليل ساختار ويژ‌ه‌اش مي‌تواند به سرعت ترافيك اينترنتی كاربران را به سمت دلخواه بكشاند.اكثرا اين سمت را خود كاربران بالاترين مشخص مي‌كنند، اما تيم توسعه بالاترين مي‌تواند در زمانهایی تاثير ريشه‌ای بر روی جهت‌گيری كلی سايت داشته باشد.برای همه ما و همچنين تيم بالاترين و كاربران ان كاملا واضح است كه ارزش و اهميت سايت ويكي‌پديا در چه حد است.طبعا فكر نمي‌كنم لازم باشد از چرایی اهميت تقويت ويكي‌پديای فارسي  سخن گفت.اما مي‌توان در مورد چگونگی ان بحث‌های زيادی كرد.چند مورد:

1-فكر كنم اولين و ساده‌ ترين و راحت‌ترين كاری كه به ذهن هركسي مي‌رسد اين است كه يك لوگو برای تبليغ ويكي‌پديای فارسي در صفحه اول بالاترين بگذاريم.اين مي‌تواند به صورت معرفی ساده ويكيپديا باشد يا همراه با تبليغي جهت تشويق كاربران برای استفاده از ويكی‌ فارسي.مي‌توان انواع لوگوها برای حمايت از ويكي طراحي كرد.

2-در چند روز اخير مي‌بينم كه در بالاترين گاه لينكهايي وجود دارد كه به هيچ وبلاگی ارجاع نمي‌دهد بلكه مستقيم به مطلبي در ويكي‌پديا متصل است.بنظرم اين قبيل لينكها را بايد حمايت بيشتری كرد.اين مي‌تواند به صورت درخواست عمومي از كاربران بالاترين باشد كه به لينكهای ويكي‌‌پديای فارسي امتياز بيشتری دهند.

 3-از طرفی تيم بالاترين نيز مي‌تواند برآورد كند كه ايا مي‌توان در قسمت دسته‌بنديها(كه شامل سياست-سرگرمي-علمي-اقتصاد و … هست) يك دسته‌بندی به صورت «ويكي‌پديا» اضافه كرد؟ اين دسته‌بندی اضافه شده را مي توان حتي به صورت موقت(چند ماهه) ايجاد كرد و پس از مدتی -كه احساس شد ويكي‌پديای فارسي جايگاه خودش را پيدا كرده- ان را در بين ساير دسته‌بندی‌ها ادغام كرد(يك تغيير موقت).

4- هم اكنون هردسته‌بندی برای اينكه به صفحه اول بيايد نياز به حداقل امتياز دارد.اين مقدار برای دسته‌های مختلف متفاوت است.بيشترين انها سرگرمي( با حداقل 14  امتياز) و كمترين انها اقتصاد( با حداقل 6 امتياز) است. مي‌توان برای شروع حداقل امتياز لينكهای ويكي‌پديا را همان 6 امتياز درنظر گرفت.

5- مطمئن نيستم بتوان اين‌كار را انجام داد.اما تصور كنيد بالاترين، برای مطالبي از وبلاگها كه لينكي به صفحه‌ای از ويكي‌پديای فارسي داشته باشد امتياز و ارزش بيشتری قايل شود.مثلا يكي از موتورهای جستجو كه برای ويكي‌پديای انگليسي طراحي شده است ابتدا در مطالب خود ويكي‌پديا جستجو مي‌كند و در سطح بعدی وبلاگهایی كه ويكي‌پديا به انها لينك داده است.اين نشانگر ارزش ان وبلاگ است و دليلي بر اعتبار ان.در صورتی كه وبلاگ‌نويسان احساس كنند لينك دادن به ويكي‌پديا مي‌تواند در افزايش اعتبارشان در بالاترين موثر باشد حتما اين كار را خواهند كرد-حداقل فايده ان افزايش ترافيك خوانندگانشان از طرف بالاترين خواهد بود.البته  جدا كردن لينكهای با ارزش به مطالب ويكي‌پديا، از لينكهای پوچ نيز مشكل بزرگی است.

6- بالاترين مي‌تواند همانگونه كه برای لينكهای خودش مواردی چون: موضوعات داغ، بهترين لينكهای امروز، لينكهای مورد بحث- يا حتي كاربران برتر(!) را مشخص كند و انها را در صفحه اول هر روز ‌بگذارد؛ نيز مي‌تواند در فضای كوچكي، يكي از اين موارد-يا چندتا از انها -يا مواردی متناسب با كاربرد ويكي‌پديا را براي ويكي‌پديا – در صفحه اول خود قرار دهد.

اين ليست مي‌تواند بازهم ادامه داشته باشد…. هرچند بالاترين سايتی است كه اين حق را دارد برای گذاشتن تبليغ در صفحه اول خود تقاضاي هزينه كند، اما بايد پذيرفت كه ويكي‌پديا يك سايت تجاری نيست.مي‌توان برای گسترش ويكي‌پديا اقدام كرد و غني شدن ان به نفع تمام وب فارسي خواهد بود در صورتی كه خود ويكي‌پديای فارسي در اين موضوع هيچ سود مادی نخواهد داشت. هرچند بايد بگويم تقويت ويكي‌پديای فارسي در طولانی مدت علاوه بر خوشنامي برای تمام حاميان جدی ان، مي‌تواند برای انها ترافيك بازديدكننده بالايي نيز ايجاد كند.اين شيوه زيركانه‌ای است كه مثلا گوگل در ارتباط با ويكي‌پديا در پيش گرفته است.هرگاه در هنگام جستجوی كلمه‌ای لينك مفيدی از ويكي‌پديا وجود داشته باشد معمولا ان لينك در بالای نتايج نمايش داده مي‌شود.به همين دليل است كه يكي از سايتهایی كه درصد بالايي از ترافيك به سمت ويكي‌پديا را ايجاد مي‌كند گوگل است. حالا سوال اين است: آيا نفع اين ارتباط يكطرفه است و گوگل هيچ سودی نمي‌كند؟؟!!  

پ.ن: اين سلسله از نوشته‌ها در مورد ويكي‌پديای فارسي احتمالا تاحدود 10 پست خواهد بود.اين نوشته سوم است.لطفا مطالب اول و دوم را درنظر داشته باشيد و تا پايان بحث با ما همراه شويد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: